ERATO Verse

Małe koreczki w uszach od dobrej muzyki

Więcej...

Lanberg RO-120GE

Mały router do prostych zastosowań

Więcej...

Sennheiser IE 80S

Słuchawki bardzo uniwersalne

Więcej...

TP-LINK Archer C6

Transmisja danych z prędkością 1200 Mbp

Więcej...

UPS PowerWalker DC Secure Adapter 12V

Zasilacz z funkcją UPS-a

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Najnowszy raport BSA przedstawia globalne skutki rewolucji danych

Raport - duże zdjęcie

Oprogramowanie i dane oraz płynące z nich kluczowe wnioski są przedmiotem najnowszego raportu „Skąd tyle szumu wokół danych?” („What’s the Big Deal with Data?”) opublikowanego przez BSA | The Software Alliance. Raport przedstawia przykłady, jak ludzie poprawiają jakość swojego życia dzięki gromadzonym danym: od codziennych udogodnień i lepszego planowania obszarów miejskich, po możliwość wcześniejszego prognozowania kryzysów pogodowych czy ratowania życia dzięki przełomowym osiągnięciom w medycynie.

Ponadto, raport przedstawia pogłębione spojrzenie na dane jako innowacyjne, sprzyjające przeobrażeniom narzędzie, a także na postępy w ich analizowaniu. Raport demistyfikuje też obawy związane z tym, jak dane są najczęściej gromadzone i wykorzystywane bez naruszania prywatności użytkowników.

Sposób, w jaki ludzie korzystają z danych, prowadzi do niezwykłych zmian i postępu na całym świecie. Dotychczasowe osiągnięcia otwierają jednocześnie nowe możliwości przed całymi społecznościami oraz pomagają firmom efektywniej wykorzystywać swoje zasoby. Wraz z rozwojem gospodarki opartej na danych, najnowsze oprogramowanie pomoże nam wszystkim lepiej zrozumieć te dane i przekształcić je w jeszcze praktyczniejsze rozwiązania, które umożliwią podejmowanie konkretnych działań” – powiedziała Victoria Espinel, prezydent i dyrektor generalny (CEO) BSA.
Raport BSA podkreśla, jak gospodarka oparta na danych wpływa na różne sektory, takie jak produkcja, transport, energetyka, rolnictwo, edukacja czy opieka zdrowotna. W konsekwencji, szacuje się, że gospodarka oparta na danych zwiększy światowy produkt brutto o 15 bilionów dolarów do 2030 roku, co oznacza znaczny wkład w globalną gospodarkę. Obecnie ludzkość generuje więcej danych niż kiedykolwiek w historii. Ponad 90 proc. wszystkich światowych danych wygenerowano w ciągu ostatnich dwóch lat, a tempo to podwaja się co dwa lata.
Teraz największym wyzwaniem jest zapanowanie nad tymi danymi i ich efektywne wykorzystanie. Jednak aby osiągnąć znaczące wyniki, należy je odpowiednio gromadzić, przechowywać, analizować i przekształcać, a światowi decydenci muszą zrozumieć, jak ważne jest prowadzenie polityki, która to umożliwia” – dodaje Victoria Espinel.
V. Espinel zwraca także uwagę, że prawodawcy stoją przed szansą na określenie klarownych reguł, które będą promować swobodny przepływ danych przez granice oraz inwestowanie w niezwykle potrzebne kadry IT, co łącznie pozwoli na otwarcie rynków i pomoże firmom we wprowadzaniu innowacji.
Przykłady z najnowszego raportu BSA | The Software Alliance przedstawiające, jak odpowiedzi dostarczane przez dane i oprogramowanie przekładają się na rozwiązania mające wpływ na poprawę jakości życia:
• Wcześniejsze prognozy kryzysów pogodowych. Dzięki analizie danych oraz czujnikom morskim, które monitorują fale, prądy i inne zjawiska, badacze mogą skuteczniej przewidywać tsunami oraz inne katastrofy naturalne, co może uratować życie tysiącom ludzi w obszarach nadbrzeżnych, zagrożonych uderzeniem tsunami.

• Ratowanie wcześniaków. Poprzez śledzenie ponad 1000 odczytów danych na sekundę, badacze zadziwili lekarzy pokazując im, że nietypowo stabilne parametry życiowe u przedwcześnie urodzonych noworodków korelują z wysoką gorączką w następnym dniu. Pozwoliło to podjąć działania zapobiegawcze w celu ratowania życia wcześniaków.

• Ograniczanie czasu dojazdu do pracy. W Sztokholmie w Szwecji zainstalowano w taksówkach 1600 odbiorników GPS, które gromadzą dane o ruchu drogowym, które następnie dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu, pozwoliły zmodyfikować miejskie planów ograniczenia korków. Wynik? Natężenie ruchu zmniejszyło się o 20 proc., czas podróży skrócił się o połowę, a emisje spalin spadły o 10 proc.

• Zwiększanie plonów. Od stanu Iowa w USA do pól uprawnych w Indiach, rolnicy korzystają z danych dotyczących nasion, pochodzących z satelitów, czujników i traktorów, aby decydować, co uprawiać, kiedy rozpocząć zasiew, jak monitorować świeżość żywności oraz jak skutecznie adaptować działania do zmian klimatu.

• Projektowanie energooszczędnych budynków. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich nowe narzędzia do przetwarzania danych pomagają w zaprojektowaniu pierwszego na świecie budynku o dodatnim bilansie energetycznym, czyli takiego, który produkuje więcej energii, niż jej zużywa. Jeśli prace zakończą się sukcesem, model ten będzie można wprowadzić na całym świecie, co może mieć ogromny wpływ na globalną emisję dwutlenku węgla.

• Postęp w lotnictwie. Gromadzone dane wykorzystuje się do poprawy jakości lotów, ograniczania turbulencji, zwiększania bezpieczeństwa oraz wykrywania wad silnika 2000 razy szybciej niż dotychczas. Dane lotnicze pomagają również w planowaniu tras przelotu i informują załogę, że dana część wymaga wymiany zanim dojdzie do awarii.

• Budowanie inteligentnych miast. Barcelona wykorzystuje dane do zbudowania inteligentnego miasta. Urzędnicy miejscy mogą badać ruch miejski, określać w których miejscach umieścić stacje publicznych rowerów czy też sprawdzać, w których zakątkach miasta przydałoby się więcej bankomatów.

Szeroka gama problemów, które można rozwiązać za pomocą danych pokazuje, jak duży wpływ ich rewolucja wywiera na światową gospodarkę. Oczywiście, nie brak ważnych kwestii, takich jak prywatność użytkowników, które trzeba uważnie brać pod uwagę. Jednak nieograniczone informacje to nieograniczone możliwości w szkolnych klasach, w szpitalach, na autostradach i w pracach nad sztuczną inteligencją. Efektywne gromadzenie, przechowywanie, analizowanie i przekształcanie bezcennych danych polepszy jakość ludzkiego życia i przyczyni się do rozwoju innowacyjnej gospodarki” – dodaje Victoria Espinel.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube