foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

We wrześniu 2015 roku G DATA Software AG obchodzi swoje 30 urodziny. Firma, założona przez dwóch studentów informatyki z Bochum, miasta w Zagłebiu Ruhry, opracowała pierwszy na świecie program antywirusowy. Obecnie producent antywirusów zatrudnia ponad 400 osób i sprzedaje produkty w 90 krajach całego świata. 30 lat w dynamicznie zmieniającej się branży IT jest jak przeskok z epoki kamienia łupanego do czasów współczesnych. Zatem zapraszamy do małej podróży, która zaczyna się gdzieś w epoce kamienia - jest rok 1985.

Jak wyglądał wówczas świat poza branżą IT? Michaił Gorbaczow został nowym Sekretarzem Generalnym Komunistycznej Partii ZSRR, stając na czele największego państwa świata. W podzielonym Berlinie doszło do największej w historii zimnej wojny wymiany agentów. W Londynie i Filadelfii odbyły się dwa równoległe koncerty LiveAid, których celem była walka z głodem w Afryce. W Hesjii Joschka Fischer został nowym Ministrem Ochrony Środowiska, zaś w Nadrenii Północnej Westfalii prezydent Johannes Rau otrzymał 52,1 procent głosów w wyborach federalnych.
Wprawdzie Internet wystartował dopiero cztery lata później, a 60 tys. Niemców korzystało z Deutsche Bundespost’s BTX, interaktywnego serwisu online, bazującego na telefonie i telewizyjnym ekranie. Z racji swojej dużej wagi telefony komórkowe były instalowane na wózkach. Ich cena oraz koszty użytkowania były tak duże, że korzystało z nich zaledwie kilka tysięcy osób. Pierwsze dostępne laptopy były ciężkie niczym ołów, zaś przeciętny człowiek mógł zapomnieć o ich zakupie. Od listopada 1985 Windows 1.0 oferował graficzny interfejs dla komputerów z MS-DOS. Każdy kto chciał kupić niedrogi komputer, sięgał po Commodore C64. Ale największym obiektem pożądania był Atari ST, wprowadzony do sprzedaży w styczniu 1985.

Zafascynowani technologią i możliwościami nowego domowego komputera Atari studenci informatyki Kai Figge, Andreas Lüning i Frank Kühn (†) , postanowili stworzyć własne oprogramowanie na Atari. W tym samym roku założyli firmę G DATA. Pod koniec 1985 roku, pionierzy komputerowi rozpoczęli sprzedaż opracowanego przez siebie oprogramowania. Prawie dwa lata później G DATA zaoferowała pierwszy na świecie program antywirusowy– G DATA AntiVirusKit.

W kolejnych latach G DATA stała się dobrze prosperującą firmą, oferującą wiele innowacyjnych programów dla Atari ST. Kiedy w 1990 roku wzrosła popularność komputerów MS-DOS i Windows, zespół G DATA opracował pierwszy AntiVirusKit dla komputerów MS-DOS. Prasa techniczna pochwaliła produkt za graficzny interfejs użytkownika, który wyróżniał się szczególnie łatwą obsługą .

Walka z komputerowymi wirusami rozpoczęła się we wczesnych latach 90, choć wciąż była daleka od sytuacji znanej z obecnych czasów. W 1984 roku amerykański naukowiec Fred Cohen napisał książkę “Computer Viruses – Theory and Experiments”. Zaprezentował w niej m.in wirusa atakującego system operacyjny Unix, uważany za pierwszy komputerowy wirus na świecie. Wówczas prawie nikt nie podłączał komputerów do sieci, a komputerowe robaki dystrybuowano na pirackich kopiach oprogramowania dostarczanego na dyskietkach.
W 1992 roku odkryto Win16.Vir_1_4, pierwszy wirus komputerowy atakujący Microsoft Windows 3.11. Cztery lata później, pojawił się pierwszy wirus na Microsoft Windows 95 znany jako Boza. To pokazało, że system operacyjny Microsoftu nie był odporny na wirusy, jak wcześniej sądzono. Od połowy lat 90, makrowirusy zaczęły zyskiwać coraz większą popularność. Co ważne, nie były rozpowszechniane przez programy komputerowe lecz pliki.
W 1997 roku, strona internetowa Compuserve miała ponad 4,5 mln użytkowników na całym świecie i została największym komercyjnym serwisem online. Internet zyskał popularność dzięki Compuserve, AOL. Ale globalną siecią zainteresowali się również cyberprzestępcy. W 1998 i 1999 roku pojawiły się pierwsze wirusy VBS i JavaScript, a także HTML. Od tego czasu serwisy internetowe mogły być zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie.

Oprócz programów antywirusowych G DATA opracowała pod koniec ostatniego millennium aplikacje dla MS-DOS oraz Windows. Ogromny sukces odniósł produkt Powerroute służący do planowania drogi. W 1995 roku G DATA otworzyła spółkę zależną w Polsce. W 2000 roku G DATA stała się spółką akcyjną. Jednak większość udziałów nie trafiła do oferty publicznej, bowiem znaczną część otrzymali pracownicy G DATA. Pakiet większościowy akcji do tej pory znajduje się w rękach pracowników i założycieli firmy.
Na początku lat 90. G DATA bardziej skoncentrowała się na aplikacjach bezpieczeństwa, oferując AntiVirus Business oraz AntiVirus Enterprise, rozwiązania dla SME i dużych przedsiębiorstw. W 2005 roku Stiftung Warentest uznało G DATA InternetSecurity jako najlepszy pakiet bezpieczeństwa. Pod koniec dekady rozwiązania G DATA były dostępne w ponad 60 krajach na całym świecie. G DATA kontynuowała ekspansję, zdobywając nowe rynki – Południową Amerykę, Rosję, Południową Afrykę i Chiny.
G DATA znacząco rozszerzyła grupę produktów o aplikacje bezpieczeństwa opracowane z myślą o użytkownikach smart fonów oraz tabletów. To było konieczne ze względu na rozprzestrzeniające się ataki. Od 2006 roku, niemiecki producent naliczył ponad 22 miliony odmian złośliwego oprogramowania.
Z biegiem czasu zmieniły się też cele twórców złośliwego oprogramowania. Kiedyś hakerzy chcieli sprawdzić własne umiejętności, obecnie skupiają się na działalności przestępczej. Współczesne wirusy szpiegują uczestników, kradną wrażliwe dane – hasła do kont bankowych, adresy e-mail.
Aktualne systemy bezpieczeństwa muszą oferować znacznie więcej niż poprzednie rozwiązania. G DATA bez problemu pokonuje te przeszkody. Firma w 2014 roku zdobyła nagrodę EU IPACSO jako najbardziej innowacyjny producent rozwiązań bezpieczeństwa IT, szybko reagująca na nowe zagrożenia.
W ciągu ostatnich 30 lat świat IT znacznie się zmienił, ale G DATA wciąż pozostaje wierna Bochum Königsallee 178.

Siedziba spółki znajduje się w historycznym miejscu. Sto lat temu funkcjonowała tutaj spółdzielnia Wohlfahrt i tak pozostało przez ponad pięć dekad. Towarzystwo zostało założone w 1912 roku i przejęte przez Dortmund-Hamm w latach 60. W okresie 1914 - 1916 wybudowano fabrykę i magazyn według planów architekta Heinricha Schmiedeknechta. Znalazły się tam też piekarnia, rzeźnia, fabryka lemoniady. Do spółdzielni należało 11 mln członków.

Wraz z dojściem do władzy nazistów, pomimo protestów, spółdzielnia została włączona do Niemieckiego Frontu Pracy. Niektórzy członkowie zostali aresztowani i zabici. Obecnie w miejscu stracenia dwóch mężczyzn znajduje się tablica pamiątkowa
OD 2014 G DATA jest właścicielem nieruchomości o powierzchni 2,3 hektara na Königsallee, które obecnie jest przekształcane w kampus G DATA. W głównej siedzibie firmy pracuje ponad 360 osób. G DATA spodziewa się podwojenia liczby pracowników w najbliższych latach .

 

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube