foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Sytuację na arenie cyberbezpieczeństwa w pierwszym kwartale tego roku kształtowało przede wszystkim pojawianie się ataków wykorzystujących zarówno stare, jak i nowe metody. Złośliwe reklamy (malvertising), exploity dnia zerowego, złośliwe oprogramowanie starego typu i liczące sobie już dziesięć lat zagrożenie FREAK to tylko niektórzy antybohaterowie nowego raportu Trend Micro Incorporated (TYO: 4704; TSE: 4704) „Bad Ads and Zero-Days: Reemerging Threats Challenge Trust in Supply Chains and Best Practices” („Złe reklamy i zero-day: powracające zagrożenia podważają zaufanie do systemu sprzedaży i najlepszych praktyk”).

Z perspektywy poszczególnych sektorów, zwiększyła się aktywność zagrożeń wymierzonych w systemy służby zdrowia i punkty sprzedaży detalicznej. Autorzy raportu podkreślają, że w aktualnej sytuacji, w której administratorzy dysponują bardzo niewielkim marginesem błędu, bierność może przyczyniać się do znacznego zwiększenia ryzyka związanego z cyberzagrożeniami.

Pomimo tego, że rok 2015 dopiero się rozpoczął, już teraz widzimy, że będzie on ważny zarówno jeśli chodzi o skalę, jak i zaawansowanie i poziom wyrafinowania pojawiających się ataków” - komentuje Raimund Genes, CTO, Trend Micro. „Wzrost liczby ataków wymierzonych w systemy instytucji służby zdrowia, w połączeniu z coraz większym rozpowszechnieniem złośliwych reklam wskazuje, że użytkownicy są obecnie atakowani z kilku frontów jednocześnie. Nie ma wątpliwości co do tego, że zarówno przedsiębiorstwa jak i indywidualni użytkownicy muszą przyjąć aktywną i zapobiegawczą postawę, aby ochronić się przed tymi zagrożeniami. Jak wyglądałaby polityka twojej firmy w środowisku zerowego zaufania? Utrzymanie bezpieczeństwa zasobów finansowych, danych osobowych i własności intelektualnej wymaga przyjęcia odmiennej, zdecydowanej strategii obrony”.

Adware zajął pierwsze miejsce na liście zagrożeń wymierzonych w platformy mobilne – eksperci Trend Micro zidentyfikowali już ponad 5 milionów zagrożeń atakujących system Android, zbliżających się do liczby 8 milionów prognozowanych na koniec tego roku. Co więcej, złośliwe i potencjalnie niebezpieczne aplikacje blokowane w tym okresie przez narzędzia Trend Micro były związane właśnie z zagrożeniami adware, co koresponduje z obserwowanym wzrostem ich liczebności.

Analitycy Trend Micro odkryli także, że exploity dnia zerowego wymierzone w oprogramowanie Adobe korzystały ze złośliwych reklam, przez co użytkownicy nie musieli już odwiedzać złośliwych stron, aby zainfekować swoje systemy.

W sektorze usług medycznych zaobserwowano znaczący wzrost liczby cyberataków, a platforma iOS i systemy punktów sprzedaży w dalszym ciągu znajdowały się pod ostrzałem. Jako że exploity wymierzone w cele tego typu od kilku lat były wciąż mało zaawansowane, analitycy wnioskują, że wzrost ich liczby jest związany przede wszystkim z brakiem przygotowania na atak – to przeoczenie, któremu będzie trzeba zaradzić.

Musimy zadać sobie dziś pytanie: czy nasze działania są wystarczające, aby ochronić nas przed zagrożeniami?” - dodaje Genes. „To prawda, że musimy nieustannie aktualizować nasze systemy, aby chronić się przed nowymi atakami, jednak pierwszy kwartał tego roku pokazuje wyraźnie, że musimy wciąż uważać na starsze zagrożenia i nie istnieje system operacyjny lub sektor usług, którego to nie dotyczy”.

Główne punkty raportu:

- Poważne ataki w branży usług medycznych: jedne z największych instytucji z branży usług medycznych, m.in. Premera Blue Cross i Anthem, padły ofiarami kradzieży danych, w wyniku których ujawniono informacje finansowe i medyczne milionów klientów.

- Stare zagrożenia wzmocnione nowymi narzędziami do ataków ukierunkowanych, nowymi taktykami i procedurami ataku: Rocket Kitten i osoby odpowiedzialne za operację Pawn Storm kierują spojrzenie na nowe cele udowadniając, że ataki ukierunkowane wciąż ewoluują.

- Pakiety Exploit Kit stają się bardziej wyrafinowane: pakiety exploit kit nieustannie się rozwijają, poszerzają swój arsenał o nowe exploity i stają się przez to bardziej atrakcyjne zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących hakerów.

- Dynamiczny wzrost liczby zagrożeń crypto-ransomware wymierzonych również w przedsiębiorstwa: zagrożenia crypto-ransomware wymierzone są w nowe cele, atakując już nie tylko klientów, lecz również firmy.

- Macro Malware – stary, ale wciąż skuteczny: powrót zagrożeń macro malware wskazuje, że cyberprzestępcy wykorzystują bierność użytkowników, którzy polegają na domyślnych zabezpieczeniach Microsoft Office®.

- Znana od dekady luka w zabezpieczeniach FREAK wywołuje trudności z doborem aktualizacji bezpieczeństwa: coraz więcej luk w zabezpieczeniach pojawia się w systemach i aplikacjach open source co sprawi, że administratorom systemów IT będzie coraz trudniej redukować ryzyko ataków.

Cały raport można znaleźć na tutaj.

 

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube