Asus Blue Cave

Router jak... pralka

Więcej...

Onyx Boox Max 2

Czytnik w rozmiarze MEGA

Więcej...

Adaptery sieciowe Green Cell

Zasilanie bez względu na wszystko

Więcej...

Philips LCD Curved Ultrawide

Elegancki monitor z zakrzywionym ekranem

Więcej...

ADATA P20100

Potężny power bank

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

SAPPHIRE: Najbardziej energooszczędny superkomputer świata pracuje na kartach AMD FirePro S9150

Klaster obliczeniowy L-CSC stworzony w oparciu o serwerowe karty graficzne AMD FirePro S9150 znalazł się na szczycie listy najefektywniejszych energetycznie superkomputerów “Green500”. Najnowszą edycję rankingu ogłoszono w trakcie niedawnej konferencji „Supercomputing 2014”.

Nowy klaster obliczeniowy L-CSC z ośrodka GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung GmbH w niemieckim Darmstadt stał się najbardziej efektywnym energetycznie komputerem na świecie przy okazji publikacji 16 listy “Green500” aktualizowanej dwa razy w ciągu roku. Klaster ten jest pierwszym i jedynym superkomputerem, który osiąga wydajność obliczeniową ponad 5 gigaflopsów na 1 wat pobieranej energii elektrycznej. Podobnie jak większość superkomputerów na świecie w ostatnich latach L-CSC jest heterogenicznym superkomputerem, zbudowanym w oparciu o procesory graficzne dla serwerów – w tym wypadku karty AMD FirePro S9150. Pierwsze miejsce w rankingu “Green500” jest dowodem na wiodącą pozycję firmy AMD w zakresie tworzenia efektywnych rozwiązań dla wysoce wydajnych systemów High Performance Computing.
Każdy ze 160 serwerów ASUS ESC4000 G2S wchodzących w skład klastra L-CSC ma zainstalowane cztery karty graficzne AMD FirePro S9150 i szczytowo osiąga wydajność 3,25 petaflopsów w przypadku obliczeń pojedynczej precyzji lub 1,62 petaflopsów dla obliczeń o podwójnej precyzji.
Dzięki współczynnikowi efektywności energetycznej na poziomie 5,27 gigaflopa na wat, klaster pokonał wszystkie inne komputery w rankingu, zapewniając jednocześnie o 20% lepszą efektywność energetyczną niż poprzedni lider rankingu “Green500”. Klaster L-CSC powstał przede wszystkim dla obliczeń chromodynamiki kwantowej, które wymagają wysokiej przepustowości pamięci. Algorytm “Lattice QCD” został opracowany przez instytut badawczy FIAS (Frankfurt Institute for Advanced Studies) przy wykorzystaniu elastycznych i łatwych do przeniesienia implementacji OpenCL. Ma on zastosowanie przede wszystkim w zakresie fizyki wysokich energii oraz fizyki ciężkich jonów.
Superkomputery są dziś niezbędne do badań. Wyzwania stojące przed nauką wymuszają stosowanie komputerów tak szybkich, jak to tylko możliwe. Jednak wciąż musimy pamiętać o zużyciu energii, aby móc jak najefektywniej wykorzystywać dostępne zasoby.” – mówi szef FIAS, prof. Volker Lindenstruth.
Serwery ASUS ESC4000 G2S oraz karty graficzne AMD FirePro S9150 to najwydajniejsze możliwe podstawy dla klastra L-CSC i zapewnią one najlepsze możliwości obliczeniowe, potrzebne w naszych badaniach. 16 GB pamięci RAM zainstalowane na każdej karcie AMD FirePro S9150 pozwala na uruchomienie większości obliczeń, korzystając z pojedynczego procesora graficznego bez konieczności komunikowania się z innym procesorem graficznym czy węzłem. Skutkuje to bardzo sprawnym działaniem aplikacji algorytmu LQCD. Wybraliśmy serwery, które umożliwiają instalację aż czterech kart graficznych – wszystko po to, by ograniczyć koszty i stworzyć system o jak najlepszej sprawności energetycznej” – tłumaczy Lindenstruth.
Firma SAPPHIRE Technology jest wyłącznym globalnym dystrybutorem profesjonalnych rozwiązań graficznych AMD FirePro. W ofercie firmy SAPPHIRE znajdują się rozwiązania dedykowane stacjom roboczym do profesjonalnej obróbki grafiki, produkcji przekazu na żywo, cyfrowych nośników reklamy zewnętrznej, segmentu medycznego i innych.
O rankingu “Green500”:
“Green500” to ranking najsprawniejszych energetycznie superkomputerów z całego świata, publikowany od listopada 2007 roku. Od dziesięcioleci pojęcie wydajności superkomputerów było związane z ich szybkością. Nacisk na szybkość doprowadził do powstania superkomputerów, które zużywają ogromne ilości energii elektrycznej i wytwarzają tyle ciepła, że potrzebują specjalnych systemów chłodzących dla zapewnienia prawidłowego działania. Ponadto, gdy nacisk kładziony jest w pierwszej kolejności na szybkość, często odbywa się to kosztem innych wskaźników wydajności superkomputera - takich jak efektywność energetyczna, niezawodność, dostępność i użyteczność. W rezultacie nastąpił niezwykły wzrost całkowitego kosztu posiadania (TCO) superkomputera. W związku z tym “Green500” ma na celu zwiększenie świadomości w zakresie efektywności energetycznej superkomputerów i nakłonienie projektantów tych maszyn do stawiania parametru efektywności energetycznej w pierwszej kolejności na równi z szybkością. Oficjalna strona rankingu znajduje się pod adresem: http://www.green500.org.

 

Komentarze zostały wyłączone