Natec Maxi Mouse Pad – Time Zone Map

Podkładka pod mysz z edukacyjnym akcentem

Więcej...

Rapoo 8200P

Klawiatura i mysz - zestaw dla każdego

Więcej...

Genesis Titan 660 Plus

Prosta obudowa o sporych możliwościach

Więcej...

Genesis Xenon 200

Mysz dla graczy

Więcej...

Natec Zebu

Prosty plecak na laptopa i coś jeszcze

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

SAPPHIRE: R9 290X Vapor-X OC: najwydajniejsza karta jednordzeniowa wśród Radeonów

Na najwyższej półce jednordzeniowych kart graficznych właśnie pojawiła się nowa propozycja. Najwydajniejszy Radeon R9 290X jest od dziś dostępny także w wersji Vapor-X od firmy SAPPHIRE. Połączenie komory parowej z systemem chłodzenia Tri-X, rozbudowana sekcja zasilania, a także unikalne funkcje, takie jak inteligentna kontrola wentylatorów i LED-owy wskaźnik temperatury to cechy charakterystyczne SAPPHIRE R9 290X Vapor-X. Dostępna jest również wersja fabrycznie podkręcona.

Karta SAPPHIRE R9 290X Vapor-X OC to najwydajniejsza jednordzeniowa karta z nowej serii R9 rozwiązań graficznych opartych na architekturze Graphics Core Next (GCN). Ekstremalna wydajność zapewniana przez ten akcelerator jest sumą kilku składowych: aż 2816 procesorów strumieniowych, 4 GB pamięci GDDR5 taktowanej z częstotliwością 1410 MHz (efektywnie 5640 MHz) oraz rdzenia pracującego z zegarem taktującym 1080 MHz. Żadna z aktualnych gier nie jest w stanie rzucić tej karty na kolana – produkt firmy SAPPHIRE gwarantuje płynną rozgrywkę na maksymalnych ustawieniach graficznych w rozdzielczościach Full HD, a nawet wyższych.

Osiągnięcie bezkompromisowej wydajności oraz nienagannej kultury pracy wymagało wykorzystania szeregu innowacyjnych rozwiązań. Firma SAPPHIRE po raz pierwszy wprowadziła je w debiutującym niedawno modelu R9 290 Vapor-X, a od teraz znajdują się one także w wersji R9 290X. Równie efektowne co efektywne chłodzenie Vapor-X z systemem wentylatorów Tri-X, dynamiczne podświetlenie LED w zależności od temperatury czy jeszcze bardziej rozbudowana, 10-fazowa sekcja zasilania – wszystkie te nowości zaimplementowane zostały właśnie we flagowym SAPPHIRE R9 290X Vapor-X.

Innowacyjne chłodzenie SAPPHIRE

Niereferencyjne modele SAPPHIRE R9 290X Tri-X obsypano pochwałami - między innymi za doskonałe chłodzenie, które uznawane jest aktualnie za jedno z najlepszych w najnowszej generacji kart Radeon. Producent nie poprzestał na sukcesie układu Tri-X i jeszcze bardziej usprawnił konstrukcję karty. W modelu R9 290X Vapor-X łączą się dwa innowacyjne systemy chłodzenia autorstwa firmy SAPPHIRE. Sercem systemu chłodzącego jest unikalna technologia Vapor-X. Pionierska technologia komory parowej jest z powodzeniem wykorzystywana przez SAPPHIRE od kilku generacji kart. Komora przylega bezpośrednio do GPU, a z drugiej strony do podstawy radiatora, dzięki czemu uzyskano maksymalny możliwy transfer energii cieplnej poza rdzeń.

Drugą składową systemu chłodzącego jest właśnie najnowsza struktura Tri-X, która zawiera pięć rurek cieplnych oraz trzy wydajne wentylatory. Główny ciepłowód to wiodące w branży rozwiązanie o średnicy 10 mm, które wspomagane jest przez dwie rurki 8-milimetrowe i dwie 6-milimetrowe po bokach, co ma zapewnić równomierny rozkład ciepła. Trzy, zaawansowanej konstrukcji wentylatory o średnicy 90 mm każdy, maksymalizują obieg powietrza przy zachowaniu bardzo cichej pracy. Wyposażono je ponadto w łożyska odporne na kurz dla większej wytrzymałości. Stylowa obudowa coolera skrywa kanały uformowane tak, by powietrze dokładnie owiewało wszystkie najważniejsze części karty, w tym sekcję zasilania. Połączenie technologii Vapor-X oraz Tri-X zaowocowało temperaturami niższymi o 5 do 10 stopni w porównaniu z samym systemem Tri-X – w ręce użytkowników SAPPHIRE trafia więc najlepsze dostępne w tej generacji chłodzenie.

W skład ulepszonego systemu chłodzącego wchodzi jeszcze jedna dodatkowa nowość: rozpraszacz ciepła płytki PCB. Płytka PCB jest tu nieco wyższa, w związku z czym jedna z warstw miedzianych została odsłonięta. Zamontowany na niej dodatkowy radiator odprowadza ciepło zaabsorbowane przez PCB na zewnątrz, co może obniżyć temperaturę rdzenia nawet o kilka stopni.

Jeszcze bardziej rozbudowana sekcja zasilania

W celu uzyskania maksimum wydajności karta R9 290X Vapor-X wykorzystuje cyfrowy kontroler napięcia i nową, aż dziesięciofazową sekcję zasilania o nazwie Aero10 składającą się z tranzystorów typu Direct-FET o wysokiej mocy zasilającej GPU, pamięci i obwód sterujący. Zastosowano tu najnowszą wersję dławików SAPPHIRE Black Diamond, które swą nazwę zawdzięczają czarnej ferrytowej obudowie o kształcie radiatora - znacznie obniżającej ich temperaturę i w konsekwencji zwiększającej trwałość. Solidne kondensatory elektrolityczne stanowią podstawę systemu zasilania. Jego nazwa, Aero10, jest odzwierciedleniem ułożenia elementów przypominających potężny silnik.

Inteligentna kontrola wentylatorów

Ponieważ karty SAPPHIRE z rodziny R9 nie zawsze będą musiały działać z maksymalną wydajnością, w serii Vapor-X wprowadzono kolejną nowość: Intelligent Fan Control (inteligentna kontrola wentylatorów, IFC). W przypadku korzystania z mało wymagających aplikacji 2D lub odtwarzania wideo, IFC pozostawi włączony tylko jeden z trzech wentylatorów, przez co karta stanie się niemal niesłyszalna. Kiedy tylko temperatura GPU zacznie wzrastać, np. w związku z uruchomieniem bardziej zaawansowanych graficznie aplikacji 3D lub gier, działać będą wszystkie trzy wentylatory. Ich prędkość będzie regulowana zgodnie z profilem temperatur. Zapaleni gracze i entuzjaści podkręcania mogą potrzebować nieustannego działania wszystkich trzech wiatraków, toteż kartę wyposażono w stosowny przełącznik dezaktywujący funkcję IFC.

Wskaźnik temperatury

Użytkownicy SAPPHIRE R9 290X Vapor-X mogą łatwo ocenić, czy karta jest aktualnie mocno obciążona, czy też nie. Boczne logo SAPPHIRE jest podświetlane diodami LED, które będą stopniowo zmieniać kolor od niebieskiego, oznaczającego zimno, przez żółty aż po czerwony, symbolizujący wysoką temperaturę.

SAPPHIRE R9 290X Vapor-X wykorzystuje złącze PCI Express 3.0. Obsługuje ponadto technologię AMD Eyefinity (bez konieczności używania aktywnych adapterów), a także AMD HD3D dla obrazu stereoskopowego. Można ją też wykorzystać w ramach AMD CrossFireX dla zwiększenia wydajności systemu z wykorzystaniem kilku kart oraz obsługującej CrossFireX płyty głównej. Model posiada podwójny BIOS, dzięki czemu użytkownik może być pewien sprawnego działania zarówno w systemach klasycznych, jak i tych obsługujących tryb UEFI.

Tak jak wszystkie modele serii R9, karta SAPPHIRE R9 290X Vapor-X w pełni wspiera biblioteki DirectX 11.2, OpenGL 4.3 oraz API Mantle. W przyszłości będzie też obsługiwać kolejną wersję bibliotek firmy Microsoft, DirectX 12, której debiut nastąpi w roku 2015. Najnowsza architektura GCN oznacza też wsparcie dla technologii AMD TrueAudio, która w obsługujących ją grach dostarcza lepszych wrażeń dźwiękowych zarówno z wykorzystaniem słuchawek stereo, jak i głośników, pozwalając w pełni zanurzyć się w świat gry. Dedykowany procesor w GPU usprawnia dźwięk dookólny, generując realistyczne środowisko akustyczne z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów echa i pogłosu.

Karta SAPPHIRE R9 290X Vapor-X jest już dostępna w sprzedaży w wersji standardowej i fabrycznie podkręconej.

Specyfikacja:

Model

SAPPHIRE R9 290X Vapor-X 4GB GDDR5 TRI-X OC

SAPPHIRE R9 290X Vapor-X 4GB GDDR5 TRI-X

Procesor graficzny

Hawaii XT

Hawaii XT

Proces technologiczny

28 nm

28 nm

Pamięć

4 GB GDDR5 512-bit

4 GB GDDR5 512-bit

Procesory strumieniowe

2816

2816

Jednostki teksturujące

176

176

Jednostki ROP

64

64

Zegar procesora graficznego

1080 MHz

1030 MHz

Zegar pamięci

1410 MHz

1325 MHz

System chłodzenia

Aktywny; komora parowa Vapor-X i struktura Tri-X z trzema wentylatorami

Aktywny; komora parowa Vapor-X i struktura Tri-X z trzema wentylatorami

Wyjścia

HDMI 1.4a, 2x Dual-Link DVI-D, Display Port 1.2

HDMI 1.4a, 2x Dual-Link DVI-D, Display Port 1.2

Interfejs

PCI-Express 3.0

PCI-Express 3.0

Gwarancja i cena:
Sugerowane ceny detaliczne kart wynoszą:
• SAPPHIRE R9 290X Vapor-X – około 2259 zł,
• SAPPHIRE R9 290X Vapor-X OC – około 2339 zł.

Produkty objęte są dwuletnią gwarancją producenta.

 

Komentarze zostały wyłączone

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube