ZOTAC Zbox PI225 pico

Komputer kieszonkowy

Więcej...

PocketBook InkPad 3

Nowy czytnik PocketBoook

Więcej...

Philips 245C

Ultra cienki monitor

Więcej...

MyKronoz ZeFit 4HR

Wodoodporna opaska z dużymi możliwościami

Więcej...

Rapoo V210

Mała, sprytna mysz dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

FORTINET: Czy po 8 kwietnia 2014 r. system Windows XP stanie się rajem dla cyberprzestępców? Niekoniecznie!

Według szacunków firmy Net Applications, w lutym 2014 roku Windows XP posiadał 29,53% udziału w rynku aktualnie wykorzystywanych systemów operacyjnych. Oznacza to, że nadal stanowi on podstawę działania niemal 1/3 komputerów osobistych na całym świecie.

Pomimo tego, z dniem 8 kwietnia 2014 roku Microsoft zakończy oficjalne wsparcie dla XP. Jaki wpływ na bezpieczeństwo użytkowników komputerów będzie miała ta decyzja? Z praktycznego punktu widzenia urządzenia wciąż działające pod kontrolą Windows XP nie będą już otrzymywać aktualizacji łatających luki w zabezpieczeniach. Będzie to dotyczyć w równym stopniu użytkowników indywidualnych, jak i biznesowych. Czy oznacza to, że po 8 kwietnia system ten stanie się ulubionym celem cyberprzestępców? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.
Data 8 kwietnia 2014 roku jest bardzo ważna dla wielu przedsiębiorców niezależnie od branży czy wielkości firmy. Koniec wsparcia dla systemu Windows XP oznacza bowiem nie tylko konieczność zmiany systemu na nowy. Trzeba też pamiętać o dodatkowych kosztach czy zakłóceniach w dostępie do usług, jakie mogą wiązać się z migracją.
Weźmy na przykład sektor bankowy. 95% bankomatów na całym świecie wciąż bazuje na komputerach działających pod kontrolą systemu Windows XP. Pomijając przerwę w dostępności urządzenia w czasie teoretycznej migracji, komputery te zwyczajnie mogą nie obsługiwać nowej wersji systemu Windows. W takim wypadku migracja jest niemożliwa bez uprzedniej modernizacji komputera, co wiąże się oczywiście ze znacznymi kosztami i dość długimi przestojami. To samo dotyczy środowisk SCADA (systemów nadzorujących przebieg procesu technologicznego lub produkcyjnego), w ramach których działają wyspecjalizowane aplikacje, z których część mogła zostać napisana na system Windows XP. Takie aplikacje będą wymagać znacznych zmian programistycznych, zanim będzie można użyć ich w nowym systemie. A to oznacza oczywiście dodatkowe koszty.
Biorąc pod uwagę wszystkie potencjalne trudności, jakie opcje pozostają tym firmom? Jedną z możliwości jest nie robienie niczego. Czy spowoduje to, że będą bardziej narażone na ataki? Niekoniecznie! Niektóre firmy wręcz nie aktualizują systemów operacyjnych swoich komputerów, aby uniknąć przerw w dostępności usług. W ich przypadku takie przerwy to nie tylko migracja do nowego systemu, ale też aktualizacja dowolnego systemu operacyjnego. Takie firmy nie będą narażone na ataki bardziej, niż są obecnie. Z drugiej strony firmy, które systematycznie aktualizowały system Windows XP po 8 kwietnia będą bardziej narażone na ataki (jeśli nie zmienią systemu operacyjnego).
Jeśli zaś chodzi o bankomaty, to trzeba też pamiętać, że komputery te nie są podłączone bezpośrednio do Internetu. Jedynym sposobem na zaatakowanie ich jest fizyczna ingerencja (np. wprowadzenie konia trojańskiego za pomocą klucza USB włożonego bezpośrednio do maszyny). Jest to bardzo mało prawdopodobne i niezmiernie ryzykowne dla przestępców.
Podstawową zasadą zachowania bezpieczeństwa w przypadku pozostania przy systemie Windows XP jest brak połączenia z Internetem. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, zdecydowanie zalecamy przejście na inny system operacyjny, ponieważ na pewno będziemy mieli do czynienia z gwałtownym wzrostem liczby ataków na luki w zabezpieczeniach tego systemu, w wyniku których łupem przestępców mogą paść wrażliwe dane (dane firmowe, numery kart kredytowych itp.).
Guillaume Lovet, kierownik laboratorium FortiGuard Labs w firmie Fortinet w regionie EMEA

Komentarze zostały wyłączone

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube