uGo Mistral 2.0

Lekki dron do zabawy

Więcej...

Asustor AS3102T v2

Domowy NAS

Więcej...

XPG Emix H20

Słuchawki dla gracza

Więcej...

Rapoo X1900

Klawiatura i mysz od Rapoo

Więcej...

Trust GTX 420 Rath

Zaufane słuchawki dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Ruch atomu w 4D

Ruch atomu w 4D

Wszyscy wiemy, że materiały mogą zmieniać swoje stany – możemy je zamrozić, stopić i odparować. Do tej pory jednak nie udało się uchwycić momentu, w którym atomy tego materiału przemieszczają się podczas zmiany stanu skupienia. To Duzy przełom w nadaniach naukowych.

Zadanie to udało się zrealizować naukowcom pod kierownictwem UCLA. Zarejestrowane wyniki okazały się zaskakujące, ponieważ zaprzeczyły klasycznym teoriom dotyczącym „zarodkowania” gdy atomy zaczynają zmieniać stan z jednej formy na drugą. Badania mogą okazać się cenne przy tworzeniu i badaniu nowych materiałów, chemikaliów czy procesów biologicznych.
Podczas badań naukowcy wykorzystali najnowszy mikroskop elektronowy 3D firmy Berkeley Lab do zbadania stopu żelazo-platyny pokrojonego w nanocząstki o szerokości 1/10 000 ludzkiego włosa. Materiał ogrzano do temperatury 520 stopni Celsjusza, powodując przejście z jednego stanu stałego do drugiego. Obrazy 3D przechwytywano po 9, 16 i 26 minutach od podgrzania, podczas gdy próbka była obracana w mikroskopie.
Korzystając ze specjalnych algorytmów, zespół śledził te same 33 jądra, o szerokości zaledwie 13 atomów, umieszczone w pojedynczej nanocząstce. „Ludzie uważają, że trudno jest znaleźć igłę w stogu siana”, powiedział w oświadczeniu profesor fizyki i astonomii UCLA Jianwei „John” Miao. „Jak trudno byłoby znaleźć ten sam atom w ponad bilionie atomów w trzech różnych czasach?”
Zgodnie z oczekiwaniami, zmiana stanu spowodowała, że ruch atomów zmienił się z nieco losowego na taki, w którym atomy platyny i żelaza poruszały się bardziej regularnie. Naukowcy zauważyli jednak, że jądra uformowały nieregularne kształty, a nie idealnie okrągłe, jak przewidywały dotychczasowe teorie. Ponadto, zamiast oczekiwanych ostrych granic, układ atomów był bardziej pomieszany w pobliżu powierzchni.
Chociaż wyniki te nie brzmią ekscytująco, jest to pierwsze badanie, podczas którego udało się zaobserwować „zarodkowanie”. „Nukleacja jest w zasadzie nierozwiązanym problemem w wielu dziedzinach”, powiedział współautor badania Peter Ercius. „Po zrobieniu czegoś, można zacząć myśleć o tym, jak to coś kontrolować”.
Dokładne zrozumienie tego, w jaki sposób materiały przechodzą z jednego stanu w drugi może prowadzić do lepszych, mocniejszych materiałów i głębszego zrozumienia kluczowych reakcji chemicznych i biologicznych.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube