Sennheiser Momentum In-Ear Wireless Black

Dobre brzmienie to nie wszystko

Więcej...

Xblitz X5

Wideorejestrator montowany nad lusterkiem

Więcej...

Asustor AS4002T

NAS godny uwagi

Więcej...

Lenovo L27i-28

Prostota i elegancja

Więcej...

SanDisk Ultra USB Typ-C

Mały ale sprawny

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Najnowszy raport NASK wskazuje, że w Polsce zarejestrowanych jest prawie 2,6 mln nazw domen. W porównaniu z wynikiem sprzed roku liczba ta wzrosła o ponad 20 tys. W czwartym kwartale 2018 r. dziennie rejestrowano ...
Jak wynika z danych Gemiusa w styczniu 2019 roku niemal 16 proc. komputerów używanych w Polsce działało z systemem Windows 7, zaś  Windows 10 oraz Windows 8.1 miały po 20 proc. udziału
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
54% użytkowników internetu w wieku powyżej 25 lat obawia się włamania na swoje konta w mediach społecznościowych
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Pamięć RAM – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Pamieć DDR3

Wszyscy wiemy, że komputer to skomplikowana maszyna. Do sprawnej pracy potrzebuje kilka elementów, od których zależy jego prędkość. Każdy z tych elementów musi w mniejszym lub większym stopniu współpracować z pozostałymi by wszystko chodziło jak w przysłowiowym szwajcarskim zegarku. Można się oczywiście spierać, czy ważniejszy jest procesor, dysk czy pamięć RAM, zawsze jednak praca jednego wpływa na pracę pozostałych. Warto się więc zastanowić, na co zwrócić uwagę przy zakupie tych części. Na początek przyjrzyjmy się pamięci RAM.

Na rynku dostępnych jest kilka typów pamięci. Są one ciągle rozwiane, dlatego nie wszystkie są już tak popularne i łatwo dostępne. Skupię się na tych, które dziś są stosowane, i w które w przypadku nowych komputerów należy inwestować. Nie dotyczy to oczywiście sytuacji, w których rozbudowujemy stary komputer i po prostu musimy (o tym dlaczego musimy, za chwilę) zainwestować w starszy typ pamięci.

Jednym z oznaczeń, które można spotkać przy pamięci jest DDR. Dokładniej rzecz biorąc jest to DDR SDRAM, czyli  Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory. Cyfra stojąca za tym symbolem oznacza kolejną wersję. Różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami to przede wszystkim prędkość działania oraz pobór mocy. Im wyższa cyfra, tym te parametry są wyższe. Dziś w sklepach można spotkać pamięć DDR3 oraz DDR4. Co prawda pojawiły się już moduły DDR5, ale nie są one jeszcze tak popularne jak te dwa wymienione wcześniej. Warto jednak trzymać rękę na pulsie i wiedzieć, że coś takiego już wchodzi na rynek.

DDR3

Pamięć DDR3

Każda nowa pamięć jest oczywiście szybsza od swojej poprzedniczki. Przejawia się to częstotliwością pracy modułów, która w przypadku DDR3 przeważnie wynosi 1600MHz lub 1866MHz, podczas gdy DDR4 oferuje 2133MHz i 2400MHz. To od razu pokazuje, na jakie pamięci powinniśmy patrzeć. Nowsza równa się lepsza. Niestety, niekoniecznie tańsza.

To jednak nie wszystko, na co należy zwracać uwagę. Jest jeszcze kilka parametrów, którym warto się przyjrzeć. Jednym z nich jest Timing, czyli opóźnienia, które producenci nazywają CAS latency (CL). Wiele osób uważa, że jest to najważniejszy parametr identyfikujący pamięć RAM. Dlaczego? Bo jest to czas, jaki moduł pamięci potrzebuje na przetworzenie zgłoszonego żądania udostępnienia danych. Innymi słowy, jest to czas od wysłania żądania, do wystawienia na zewnątrz wymaganej informacji. Jak nietrudno się domyślić, im ta wielkość jest niższa, tym lepiej.

Kolejnym istotnym parametrem, o którym wspomniałem już wcześniej, jest częstotliwość taktowania. To on wpływa na wydajność pamięci, a dokładniej na szybkość wykonywania obliczeń przez procesor. Jeśli mamy w planach korzystanie z wymagających programów, które wykonują wiele obliczeń w tym samym czasie – głównie gry komputerowe lub programy graficzne – warto skierować swój wzrok, na te pamięci, które pracują z możliwie najwyższą częstotliwością. W przypadku zwykłej pracy biurowej, pamięć 1600MHz w zupełności wystarczy.

pamiec ddr4 quad

Pamięć DDR4 z widocznym radiatorem do chłodzenia

Wspomniałem wcześniej o pojemności. Jej maksymalną wielkość determinuje możliwość płyty głównej, ważny jednak jest jeszcze system operacyjny. 32-bitowy Windows obsłuży do 4GB pamięci RAM. Jeśli chcecie przeznaczyć komputer do gier lub obróbki grafiki, warto wyposażyć go w 64-bitowy system. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać ze znacznie większej pamięci. A jeśli chcemy komputera używać głównie do przeglądania sieci lub oglądania filmów czy słuchania muzyki w zupełności te cztery gigabajty wystarczą. Zachęcam jednak do zainwestowania w co najmniej 8GB, bo taka pojemność daje większy komfort w pracy w przypadku uruchomieniu kilku zakładek w przeglądarce i kilku aplikacji jednocześnie. Dla graczy i grafików 16GB wydaje się być najbardziej rozsądnym wyborem.

Oczywiście kupując pamięć warto zainwestować w dwa moduły, czyli stworzenie tzw. zestawu dwukanałowego (Dual Channel). Oczywiście tego samego producenta. Zamontowanie dwóch modułów po 4GB daje lepszy efekt niż montaż jednego 8GB. W pierwszym przypadku dane wędrują dwoma ścieżkami, dzięki czemu są one szybciej dostępne dla wymagających ich aplikacji. Czasami trafiają się płyty, które obsługują Triple Channel, wtedy dane wędrują przez trzy kontrolery, co znów przyspiesza ich przetwarzanie.

Jeśli ktoś chce się bawić w overclocking, czyli podkręcanie komputera, powinien zainwestować w bardziej specjalistyczne moduły pamięci ze specjalnymi systemami chłodzącymi. Na krzemowych modułach są zainstalowane wtedy proste aluminiowe radiatory, rurki cieplne lub bardziej zaawansowane systemy chłodzenia cieczą. Ale to już są rozwiązania dla bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy muszą zwrócić uwagę również na taki „drobiazg” jak rozmiar – czy moduł pamięci zmieści się w pożądanym miejscu.

pamiec RAM

Pamięć DDR4 innej firmy

Zanim jednak w podskokach pobiegniemy do sklepu (czyli otworzymy stronę sklepu z pamięciami, takimi jak np. ta na Allegro z pamięcią RAM ) warto zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz – płytę główną. Tak naprawdę, to od niej zależy, jakie kości pamięci możemy zastosować. Od tego, jakie interfejsy tam zamontowano, zależy czy posiadana przez nas płyta będzie mogła z nich korzystać czy nie. I to jest ten warunek „musimy”, o którym pisałem powyżej. Starsze płyty po prostu nie obsłużą nowych pamięci. Co więcej, specyfikacja płyty pokaże jaką pamięć maksymalną, w jednej kości i sumarycznie w kilku, które możemy zamontować na płycie, możemy zastosować. Trzeba niestety sięgnąć „do papierków” i przed zakupem sprawdzić kilka rzeczy. Mało kto lubi przebijać się przez techniczne parametry, ale to jedyna szansa, by uniknąć złego zakupu. W publikowanej przez producenta płyty głównej specyfikacji trzeba odszukać: rodzaj złącza, obsługiwany standard, maksymalną częstotliwość oraz maksymalną pojemność.

Skoro już wiemy jakie są rodzaje pamięci i na co zwracać uwagę przy ich dobrze, kilka porad pod kątem konkretnych zastosowań, żeby „zoptymalizować” wydatki.

- komputer domowy – tu spokojnie wystarczą kości DDR3 z taktowaniem, nie przekraczającym 2000 MHz. Takie pamięci nie oferują wielkich wydajności, ale są atrakcyjne cenowo. Minimum jakie zalecam to 4GB.

- komputer dla gracza – tu wymagamy już znacznie większych wydajności, czyli dużej pojemności, szybkiego taktowania i niskich timingów. Moim zdaniem minimum w takim komputerze to 8GB, ale zalecane to co najmniej 16GB. I oczywiście DDR4.

- laptopy – w przypadku komputerów mobilnych, pamięci są wykonane w standardzie SO-DIMM. Są to krótsze moduły, których nie da się przełożyć do komputera stacjonarnego. W przypadku notebooków sugeruję wybierać pamięć o takich samych parametrach, jak ta, którą producent zamontował. Przed zakupem warto rzucić okiem w specyfikację, ile jest gniazd na moduły pamięci i jakie maksymalnie pojemności mogą one obsłużyć.

płytaiiram

Zanim kupisz pamięć - sprawdź specyfikację płyty głównej

Podsumowując powyższe rozważania, chciałbym abyście zapamiętali co najmniej jedną rzecz – sięgajcie do specyfikacji swojej płyty głównej i na jej podstawie podejmujcie decyzję, jakiej pamięci szukacie. I oczywiście, im nowsza, tym lepsza. Chociaż nie najtańsza.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube