foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
e-mail: office@stell.com
Phone: +43 666 777 666


Trust Primo Ultra-thin Powerbank

Power bank wielkości smartfona o pojemności pozwalającej naładować telefon kilka razy.

Więcej

Genesis Helium 100BT RGB

Kiedyś wystarczyło, by głośniki grały głośno, potem by dobrze brzmiały, a dziś mają jeszcze dobrze się prezentować.

Więcej

Acer ConceptD 3 Ezel

ConceptD 3 przyzwyczaił mnie już do białej obudowy i sporej wagi. Ale ten model ma coś, co szybko rzuca się w oczy

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Tetra!

Wielu użytkowników komputerów chce widzieć na swoim biurku akcesoria komponujące się ze sobą wyglądem i kolorem.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Okręt podwodny na powierzchni

Z powodu fizycznych ograniczeń, okręty podwodne nie mogą się komunikować z nikim, kto znajduje się nad powierzchnią wody. To jednak może się zmienić – naukowcy z MIT opracowali system bezprzewodowy, który może przesyłać sygnał radiowy z nadajnika umieszczonego pod wodą do odbiornika znajdującego się w powietrzu.

Rozwiązanie nazwano translacyjną komunikacją akustyczno-RF (TARF). Rozwiązanie to polega na wysłaniu sygnału sonaru na powierzchnię, gdzie drobne drgania o różnych częstotliwościach odpowiadają zerom i jedynkom w kodzie binarnym. Nad wodą radar pracujący na niezwykle wysokiej częstotliwości (30GHz do 300GHz) może wykryć malejące zmiany kątów sygnału, które odnoszą się do bitów danych. Potem pozostaje tylko przełożyć bity na odpowiednie informacje.
Ważne jest to, że TARF nie wymaga idealnie spokojnego morza. Nowe algorytmy przetwarzania sygnałów wykorzystują częstotliwość fal aby odróżnić duże fale od maleńkich. Dziś naukowcy mogą odbierać dane przy falach o wysokości prawie 20 cm, ale naukowcy z MIT mają nadzieję udoskonalić rozwiązanie by można było korzystać z niego na wzburzonych wodach oceanu.
Dziś technologia ta pozwala na transmisję z prędkością kilkuset bitów na sekundę. Nie jest to dużo, dlatego nie planuje się wysyłać w ten sposób zdjęć czy szczegółowych raportów. Specjaliści koncentrują się też na transmisjach jednokierunkowych. Nawet tak małe ilości danych wystarczą do wielu aplikacji stosowanych na okrętach podwodnych. Przy zastosowaniu TARF mogą one wysyłać wyniki działań tych programów do samolotów lub dronów znajdujących się w powietrzu. Dzięki temu łodzie podwodne mogą komunikować się bezpośrednio z samolotami bez pośrednictwa okrętów. Zwiększa to ich bezpieczeństwo i skraca czas komunikacji, co z pkt. widzenia marynarzy zamkniętych w stalowym cygarze jest dość istotne.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube