Lenovo IdeaPad 720

Elegancki notebook w średniej cenie

Więcej...

Genesis Xenon 400

Sprawna mysz to podstawa

Więcej...

ROG Strix Fusion Wireless

Wysoka jakość i dobre brzmienie

Więcej...

Cooler Master MasterBox Lite 5

Prosta ale elegancka

Więcej...

Fury Thunderjet Gaming Combo Set

3 w 1 czyli wygodny pakiet dla gracza

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Najpotężniejszy komputer znowu w USA

Superkomputer Summit

Tytuł najpotężniejszego komputera na Ziemi ponownie trafił do USA. Tym samym, chiński Sunway TaihulLight stracił pierwsze miejsce na podium. Amerykański Summit działa blisko siedem razy szybciej od swojego poprzednika – Titana, wcześniejszego amerykańskiego superkomputera.

Summit, taką nazwę nosi aktualny rekordzista wśród komputerów, może działać na 200 petaflopów, co oznacza 200 biliardów operacji na sekundę. Komputer, który pokonał w tym wyścigu liczył „tylko” 93 petaflopy. Dla lepszego uzmysłowienia, Summit może w ciągu jednej godziny wykonać obliczenia, na które komputer stacjonarny potrzebowałby 30 lat.
Summmit, który zbudowano z 4.608 serwerów, ma wielkość dwóch kortów tenisowych, mieści ponad 9.000 22-rdzeniwoych procesorów IBM Power9 i ponad 27.000 procesorów graficznych NVIDIA Tesla V100. Do chłodzenia całej elektroniki tego superkomputera potrzeba ponad 15.000 litrów wody na minutę, a moc potrzebna do zasilenia komputera wystarczyłaby do zasilenia 8.100 domów.
Komputer zaprojektowano specjalnie pod kątem wykorzystania przez sztuczną inteligencją. Wykorzystywać ma uczenie maszynowe do wspierania badań nad zdrowiem, fizyką i modelowaniem klimatu. Naukowcy wykonali już pierwsze eksaskalowe obliczenia. To miliard miliardów obliczeń na sekundę (lub jeden exaop). Docelowo, wg przewidywań naukowców, superkomputer może sięgnąć poziomu 3.3. exaops. Specjaliści z USA chcą na bazie doświadczeń z tym komputerem zbudować w pełni zdolny ekosystem eksaskalowy do badań w 2021 roku.
Taka moc obliczeniowa umożliwi analizowanie eksplodujących gwiazd (lub supernowych), by dowiedzieć się w jaki sposób powstały takie pierwiastki jak złoto oraz by przeprowadzać symulacje na nowych typach materiałów, takich jak nadprzewodniki. Naukowcy chcą też szukać zależności między czynnikami rakotwórczymi, w powiązaniu z genami, markerami biologicznymi i środowiskiem. Na ich celowniku znalazły się też takie choroby jak Alzheimer, choroby serca i uzależnienia. Moc obliczeniowa, którą daje ten komputer, to olbrzymia szansa na popchnięcie tych badań o olbrzymi krok do przodu.
Już od powstania pierwszego komputera rozpoczęła się rywalizacja, kto będzie miał „większego” (bez kosmatych myśli, proszę). O prymat posiadania najsilniejszego komputera walczą nie tylko USA i Chiny, ale i Europa, Japonia i inne kraje, które maja aspiracje stać się potęgą obliczeniową. Zwłaszcza, że superkomputery to nie tylko badania dotyczące zdrowia i środowiska, to również obliczenia związane z projektowaniem samolotów i np. rozwijania broni nuklearnej. Stawa jest więc spora.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube