foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
e-mail: office@stell.com
Phone: +43 666 777 666


Trust Primo Ultra-thin Powerbank

Power bank wielkości smartfona o pojemności pozwalającej naładować telefon kilka razy.

Więcej

Genesis Helium 100BT RGB

Kiedyś wystarczyło, by głośniki grały głośno, potem by dobrze brzmiały, a dziś mają jeszcze dobrze się prezentować.

Więcej

Acer ConceptD 3 Ezel

ConceptD 3 przyzwyczaił mnie już do białej obudowy i sporej wagi. Ale ten model ma coś, co szybko rzuca się w oczy

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Tetra!

Wielu użytkowników komputerów chce widzieć na swoim biurku akcesoria komponujące się ze sobą wyglądem i kolorem.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

150 milionów litrów wody rocznie do odzyskania z elektrowni

Powierzchnia naszej planety w ok. 70% pokryta jest wodą. Jednak pomimo tak wielkich zasobów, trzy miliardy ludzi, prawie połowa populacji Ziemi, cierpi na jej brak. Jej jednak dla tych ludzi nadzieja, naukowcy pracują nad różnymi sposobami generowania czystej, zdatnej do picia wody. Jednym z nich jest opracowana przez inżynierów MIT metoda odzyskiwania wody służącej do chłodzenia elektrowni.

Naukowcy z MIT zainteresowali się odzyskiwaniem wody z elektrowni, gdy zauważyli, że ok. 40% świeżej wody pobranej z jezior i rzek USA wykorzystywane jest do chłodzenia elektrowni. Tradycyjna metoda odzyskiwania zużytej na ten cel wody polega na umieszczeniu siatki – metalowej lub plastikowej – na której osadza się woda znajdująca się w powietrzu. Fizyki nie da się jednak oszukać, działające tam prawa aerodynamiczne powodują, że na tak zbudowanych siatkach daje się odzyskać niewielki procent wody. Reszta w postaci pary ucieka w świat.
Rozwiązanie zaproponował profesor Kripa Varanasi, który zastosował siły elektryczne, które oddziaływując na powietrze bogate we mgłę, omijają problemy aerodynamiczne. Bogate w mgłę powietrze zostałoby wypełnione jonami (naładowane atomy lub cząsteczki), co pozwoliłoby powstałe krople wody naładować elektrycznie. To z kolei umożliwiłoby ściągnąć je w kierunku siatki drutów i stamtąd zebrać je do kolektora. Taki system ma wiele zalet – nie tylko pozwala na bardziej efektywną zbiórkę wody pitnej, ale umożliwia też wykorzystanie tanich materiałów, które pozwoliłyby zmniejszyć elektrowniom koszty operacyjne.
Naukowcy zainwestowali również czas w opracowanie sposobu wychwytywania wody z piór chłodni kominowych w elektrowni. Tam, w porównaniu z systemem przeciwmgielnym, para wodna ma większą zawartość wody, pozwala więc odzyskać znacznie więcej wody. Według profesora Varanasi, średnia elektrownia o mocy 600 megawatów, może w ten sposób odzyskać nawet 150 milionów litrów wody rocznie.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube