Tribe Gwiezdne wojny Pop Darth Vader

Słuchawki dla fanów Gwiezdnych wojen

Więcej...

Sennheiser IE 800 S

Słuchawki dla smakoszy

Więcej...

Sennheiser GSP 600

Gamingowe słuchawki dla wymagających

Więcej...

Natec Firefly Pro

Lampka inna niż reszta

Więcej...

Sennheiser Momentum Free In-Ear Wireless

Świetne, rewelacyjne, niesamowite

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Spada pierwsza chińska stacja kosmiczna

Spada pierwsza chińska stacja kosmiczna

Wszyscy wiedzą, że na orbicie znajduje się dużo, bardzo dużo pozostałości po różnych satelitach, eksperymentach i misjach badawczych. Wszystko to lata na naszymi głowami i w końcu zacznie spadać. O ile z małym elementami nie ma problemu, bo spłoną one w atmosferze, o tyle z większymi konstrukcjami jest problem, a do nich właśnie należy wycofana z eksploatacji chińska stacja orbitalna. Niedługo spadnie ona na ziemię i nie wiemy, gdzie i kiedy uderzy.

Bohaterem tej historii jest Tiangogn-1, chińska stacja kosmiczna, która zmierza do niekontrolowanego wejścia w atmosferę Ziemi. Europejska Agencja Kosmiczna monitoruje sytuację – jej specjaliści na bieżąco aktualizują dane zawężając okno lądowania. Wiadomo, że spadnie gdzieś pomiędzy 43 stopniami na północ i południe, przy czym ze względu na konstrukcję stacji bardziej prawdopodobny jest upadek blisko jednej z tych granic, niż pośrodku między nimi – na równiku. Szacowana data upadku leży pomiędzy 29 marca a 9 kwietnia, jednak ESA uważa, że to może się jeszcze zmienić.
Program Tiangong-1 uruchomiono we wrześniu 2011 roku. Od tego czasu stacja kosmiczna gościła dwie misje załogowe. W marcu 2016 roku stacja przestała reagować na polecenia z Ziemi. A ponieważ każdy orbitujący obiekt musi od czasu do czasu skorygować swoją orbitę, w przypadku braku takiej możliwości satelita po prostu spada. Ponieważ nie ma z nim kontaktu, chińczycy nie mogą skierować go nad niezamieszany obszar Oceanu Spokojnego by tam nie narażając nikogo rozbić go i zatopić. Stacja nie jest duża, ma długość trochę ponad 10 metrów, jednak upadek z orbity takiego „maleństwa” może narozrabiać.

tiangong 1 map

Potencjalny obszar upadku chińskiej stacji kosmicznej

Specjaliści z ESA zapewniają, że uda się przewidzieć, gdzie i kiedy Tiangong-1 spadnie. Z każdym dniem zawęża się zarówno czas, jak i miejsce upadku. Cały czas jednak będzie to tyko szacunek. Większość stacji spłonie w atmosferze, ale spory jej fragment przetrwa i uderzy w powierzchnię. Ponieważ duże obszary naszej planety są niezamieszkane, jest szansa, że nikomu nic się nie stanie. ESA przypomina, że „w historii lotów kosmicznych, z powodu spadających śmieci kosmicznych, żadne straty nie zostały potwierdzone”. Z drugiej strony, kiedyś musi być ten pierwszy raz.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube