IRISNotes Air 3

Długopis cyfrowy ułatwia życie

Więcej...

Logitech K400 Plus TV

Klawiatura do telewizora...

Więcej...

TP-LINK Archer C5400

Router jak Stonehenge

Więcej...

Natec Turbot

Klawiatura dedykowana Smart TV

Więcej...

Lioncast LK300 RGB

Mechaniczna klawiatura z pełnym podświetleniem

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

NASA przetestuje rozwiązania do nawigacji w głębokiej przestrzeni kosmicznej

The Deep Space Atomic Clock

Świat żyje samochodem wysłanym przez Elona Muska w kosmos, a tymczasem NASA ogłosiło, że The Deep Space Atomic Clock (DSAC) jest już gotowy do testów. To przy jego pomocy, przyszłe pojazdy przemierzające głęboki kosmos mają bezbłędnie nawigować wśród gwiazd.

Obecne pojazdy kosmiczne już od dawna podczas nawigacji korzystają z zegarów atomowych – to jedne najdokładniejszych urządzeń mierzących czas. Jednak sposób ich działania nie jest idealnym rozwiązaniem w przypadku statków wychodzących poza niską orbitę Ziemi. Dotychczas stosowane zegary muszą być sparowane z naziemnymi antenami. Taka antena wysyła do statku kosmicznego sygnał, który statek odbiera i przesyła z powrotem na powierzchnię planety. Dzisiejsze zegary do obliczenia lokalizacji, toru i prędkości pojazdu kosmicznego wykorzystują różnicę pomiędzy wysłaniem, a odebraniem sygnału. Na podstawie tak wyliczonych parametrów lotu, systemy podejmują decyzję o ewentualnej zmianie kierunku lotu. Problem w tym, że im dalej od Ziemi, tym więcej czasu potrzeba na przesłanie sygnału. Pomimo tego, że takie sygnały są przesyłane z prędkością światła, to jednak rosnące opóźnienie może spowodować problemy. Deep Space Atomic Clock rozwiązuje ten problem, dzięki temu, że znajduje się na pokładzie statku. Dzięki temu nie musi polegać na dwukierunkowym śledzeniu i badaniu przesunięcia czasowego.
DSAC może użyć sygnału wysyłanego z Ziemi, by obliczyć położenie i prędkość swojego hosta bez konieczności wysyłania na naszą planetę sygnału zwrotnego. Oznacza to, że pojazdy mogą poruszać się i zmieniać kurs szybciej niż obecnie. Pozwoli to załodze skupić się na wypełnianiu celów misji, zamiast marnowania czasu na dostosowywanie anten. Dodatkową zaletą pokładowego zegara jest możliwość śledzenia przez naziemne anteny wielu satelitów w jednym obszarze, np. na orbicie marsjańskiej.
Jeszcze w tym roku DSAC zostanie zamontowany na pokładzie statku kosmicznego General Atomic's Orbital Test Bed. Nowy zegar jest znacznie mniejszy od stosowanych dziś urządzeń. Używane dziś zegary mają wielkość lodówki, podczas gdy nowa konstrukcja została zamknięta w pudełku wielkości dużego tostera, a inżynierowie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i twierdzą, że mogą go jeszcze zmniejszyć. Najważniejsza jednak jest dokładność, z jaką zegar atomowy odmierza czas. Celem jest osiągnięcie dokładności 0.03 nanosekundy, chociaż naukowcy będą też zadowoleni, jeśli prototyp będzie pracował z dokładnością do dwóch nanosekund.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube