IRISNotes Air 3

Długopis cyfrowy ułatwia życie

Więcej...

Logitech K400 Plus TV

Klawiatura do telewizora...

Więcej...

TP-LINK Archer C5400

Router jak Stonehenge

Więcej...

Natec Turbot

Klawiatura dedykowana Smart TV

Więcej...

Lioncast LK300 RGB

Mechaniczna klawiatura z pełnym podświetleniem

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

ESA chce zbadać ciemną stronę Księżyca

ESA chce zbadać ciemną stronę Księżyca

Europejska Agencja Kosmiczna wyłoniła dwóch zwycięzców konkursu na projekt pojazdu, którego zadaniem będzie zbadanie ciemnej strony Księżyca. Już niedługo dwa sześciany wystartują by sprawdzić co (lub kto) kryje się po niewidocznej stronie naszego satelity.

Pierwszym zwycięzcą jest Lunar Meteoroid Impact Orbiter (Lumio), który ma okrążyć dalszą stronę Księżyca, aby zmapować powierzchnię bombardowaną przez meteoryty. Z kolei Lunar Volatile and Minearology Orbiter Orbiter (VMMO) będzie badał trwale zaciemniony krater Shackletona w pobliżu księżycowego bieguna południowego. Będzie tam szukał lodu wodnego i innych materiałów, które mogą być użyteczne dla kolonistów. Sprawdzi też poziom promieniowania.

Oba pojazdy są mniej więcej tej samej wielkości. Różnice sprowadzają się głównie do sensorów - Lumio użyje kamery optycznej, a VMMO będzie polegać na miniaturowym laserze.

W lutym i marcu obaj zwycięzcy będą współpracować z Agencją przy planowaniu misji. Wtedy zostanie ustalone kiedy pojazdy zostaną wystrzelone i jak długo będą zbierać dane. Już jednak wiadomo, że VMMO potrzebuje 260 dni na dokładne zbadanie krateru w poszukiwaniu wody.

Przy założeniu, że wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, małe satelity pomogą przygotować erę taniej eksploracji Księżyca. Do tej pory badania księżycowe były zazwyczaj dużymi i kosztownymi projektami, które zmusiły naukowców do precyzyjnego wybierania misji. Małe sześcienne kostki otwierają drzwi, które wcześniej nie miały szans realizacji. Teraz pomogą wypełnić luki w wiedzy o naszym najbliższym kosmicznym sąsiedzie.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube