Genesis Pallad 500

Plecak dla graczy godny uwagi

Więcej...

NEC MultiSync EA245WMi

Prosty ale cenny monitor do biura

Więcej...

PocketBook Aqua 2

Nowa generacja czytnika do kapieli

Więcej...

Genesis Radon 710

Słuchawki z dźwiękiem przestrzennym 7.1

Więcej...

Philips 258B6QUEB

Monitor do biura o dużych możliwościach

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Skanery odczytują pismo ukryte w sarkofagach

Sarkofag mumi egipskiej

Do tej pory, dzięki skanerom, archeolodzy mogli zaglądać do wnętrza sarkofagów mumii bez konieczności ich otwierania. Dzięki temu, nie trzeba było narażać tego, co znajdowało się w środku, na działanie naszego środowiska. Problem pojawiał się, jeśli odkryto w środku zwoje papirusów – trzeba było otworzyć sarkofag, by otworzyć skrzynkę, co najczęściej prowadziło do ich uszkodzenia a nawet zniszczenia. Sytuacja uległa jednak zmianie, ponieważ naukowcom z University College w Londynie udało się opracować technikę skanowania, która pozwala czytać „pisma mumii” pozostawiając je w nienaruszonym stanie.

Idea nowego skanera wykorzystuje zjawisko, w którym naświetlanie światłem o różnych częstotliwościach powoduje rozjarzenie się tuszu. Dzięki temu, można odczytać napisy za przeszkodami w rodzaju drewna, farby itp. Co prawda odczytane do tej pory pisma mumii nie należały do spektakularnych odkryć – były to przede wszystkim listy zakupów i deklaracje podatkowe (jak widać fiskus już wtedy działał i dawał do wypełnienia PIT-y), ale też o takie właśnie dane naukowcom chodziło. Chcą oni odkryć egipską historię całego kraju, a nie tylko tę dotyczącą rodziny królewskiej i innych „sław” tamtego okresu.
Technikę przetestowano już na mumii przechowywanej w kent. Co prawda nie wszyscy naukowcy się do niej przekonali, ale też żaden z historyków jeszcze jej nie odrzucił. Podobnie jak w przypadku technik wykorzystywanych do czytania zamkniętych książek, ta metoda pozwala naukowcom na czytanie „tajnych” tekstów bez konieczności ich niszczenia w trakcie badań.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube