foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
e-mail: office@stell.com
Phone: +43 666 777 666


Trust Primo Ultra-thin Powerbank

Power bank wielkości smartfona o pojemności pozwalającej naładować telefon kilka razy.

Więcej

Genesis Helium 100BT RGB

Kiedyś wystarczyło, by głośniki grały głośno, potem by dobrze brzmiały, a dziś mają jeszcze dobrze się prezentować.

Więcej

Acer ConceptD 3 Ezel

ConceptD 3 przyzwyczaił mnie już do białej obudowy i sporej wagi. Ale ten model ma coś, co szybko rzuca się w oczy

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Tetra!

Wielu użytkowników komputerów chce widzieć na swoim biurku akcesoria komponujące się ze sobą wyglądem i kolorem.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Żywy atrament

Niedawno pisałem o lekarstwie drukowanym na drukarce 3D, które zawiera bakterie przyspieszające gojenie. Nie jest to jednak jedyny materiał stosowany w drukarkach 3D, w którym zastosowano organizmy żywe. Specjaliści z MIT zaprojektowali hydrożel, który potrafi wyczuwać i reagować na bodźce ze świata zewnętrznego. Jest to możliwe dzięki umieszczonym w nim bakteriom.

Materiał zawiera specjalnie przygotowane bakterie, które mogą być genetycznie zaprogramowane do reakcji na określone bodźce. Naukowcy jako przykład podali możliwość zapalania się po wejściu w kontakt z określonymi chemikaliami. Demonstrując swój „wynalazek” wydrukowali drzewo, którego gałęzie zostały wykonane z różnych materiałów – bakterii reagujących na różne rodzaje chemikaliów. Następnie rozsmarowali te substancje chemiczne na dłoni osoby, która poddała się testom i umieścili na nim wydrukowany w 3D „żywy tatuaż”. W miejscach, w których gałęzie zetknęły się z tymi związkami, bakterie zaczęły świecić.
Hyunwoo Yuk z zespołu naukowego uważa, że w przyszłości można będzie drukować żywe platformy obliczeniowe, które będą mogły być noszone. Wskazał też inne możliwe zastosowania – żywe czujniki zaprogramowane do monitorowania biomarkerów lub np. w wersji pokarmowej do regulowania stanu mikroflory. Inne rozwiązania, które naukowcy wskazali jako potencjalne zastosowania to np. wykrywanie zanieczyszczeń w środowisku lub np. zmiany temperatury.
Niepokój jedynie może budzić fakt, że stosowane w tym rozwiązaniu bakterie są genetycznie modyfikowane. A zabawa genetyką… Kto wie, co jakiemuś szalonemu naukowcowi wpadnie do głowy?

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube