foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Wygląda na to, że w przeciwieństwie do monitorów 3D, które kilka lat temu masowo pojawiały się w sklepach i niestety nie przyjęły się w naszych domach, ekrany 4K na dobre zagoszczą na salonach. Jest to możliwe dzięki producentom programów i filmów telewizyjnych, którzy zaczynają oferować coraz więcej materiałów w wysokiej rozdzielczości. Telewizorów oferujących obraz w jakości 3840x2160 jest coraz więcej. Warto się, więc zastanowić, co zrobić, by nie przepłacać i kupić najtańszy telewizor 4K.

Zanim przejdziemy do telewizorów, kilka słów na temat 4K. Jest to wysoka rozdzielczość obrazu charakteryzująca się tym, że w pozycji horyzontalnej znajdują się 4 tysiące pikseli. Jest to cztery razy więcej w porównaniu do powszechnie już używanej rozdzielczości Full HD. W praktyce 4K oznacza jednak grupę rozdzielczości: 3840x2160, 4096x3112, 3656x2664, 4096x2160, 3996x2160, 4096x1714, które są wykorzystywane w różnych miejscach – w telewizji, w filmach, zdjęciach itp. W przypadku telewizorów stosowane są dwie rozdzielczości: 3840 x 2160 pikseli oraz 4096 x 2160. Ta ostatnia oferuje proporcje panoramiczne 4:3.
Warto o tym pamiętać, podczas przeglądania specyfikacji poszczególnych telewizorów i zastanawiania się nad wyborem.
Tradycyjnie, jak przy wyborze wszystkich urządzeń, warto sobie na początku postawić kilka pytań. Przede wszystkim:

W jak dużym pomieszczeniu będziemy korzystać z telewizora?

Od tego, jak daleko będzie się on znajdował od widza, zależy jego wielkość. Co prawda utarło się powiedzenie, że „im większy tym lepszy”, ale to nie do końca prawda. Zbyt duży telewizor zmusi nas do wzmożonej obserwacji, ruchu głową, szybszego ruchu gałek ocznych, co na dłuższą metę nie będzie komfortowe. Specjaliści twierdzą, że telewizory o przekątnej 32” powinny być w odległości minimum 1.5 m od widza. Z kolei do 55” olbrzymów powinniśmy zachować minimalny dystans 2 metrów. Maksymalna odległość określana przez specjalistów to dwukrotność minimalnej odległości.

Tabela prezentująca dobór rozmiaru ekranu do odległości obserwacji

Rozmiar ekranu 32" 40" 43" 49" 55" 65" 75"
minimalna odległość 1.5-3m 1.6-2.3m 1.7-3.4m 1.95-3.9m 2.2-4.4m 2.6-5.2m 3-6m

Oczywiście powyższe wartości są orientacyjne.

Jaką matrycę wybrać?

Jeszcze trzydzieści lat temu w naszych domach dominowały telewizory lampowe z dużymi kineskopami, które oferowały nieporównywalnie gorszą jakość w porównaniu do tego, co dziś mamy do dyspozycji. W latach 90-tych rozpoczął się dynamiczny rozwój ekranów LCD, wtedy to powstały różne rodzaje matryc, które do dziś są rozwijane i unowocześnianie. W międzyczasie pojawiły się telewizory plazmowe, które jednak ze względu na cenę, wagę i szybkie wypalanie się plazmy, nie przyjęły się. Zostały one wyparte przez matryce LCD z podświetleniem LED i OLED oraz pojawiającą się od niedawna technologią QLED.
Pierwsza konstruowana jest z trzema różnymi rodzajami podświetlenia:
Direct LED – w którym podświetlenie w postaci świetlówek diodowych umieszczone jest za panelem, dzięki czemu podświetla całą jego powierzchnię. Są to najprostsze w konstrukcji telewizory z tej grupy, ale za to charakteryzują się największą grubością,
Edge LED – w którym diody podświetlające montowane są tylko na krawędziach matrycy. Takie telewizory są bardziej energooszczędne, pozwalają też na zastosowanie bardzo cienkiej obudowy,
Full LED z local dimming – w którym diody podświetlają całą matrycę. Takie umieszczenie diod powoduje, że telewizor jest grubszy niż poprzednik, ale za to dzięki odpowiedniemu sterowaniu podświetleniem (niezależne sterowanie strefami podświetlenia) obraz ma wyższą jakość.

Tabel prezentująca zalety ekranów LED z różnym podświetleniem

Direct LED Edge LED Full LED z local dimming 
duża grubość obudowy bardzo cienka obudowa równomierne podświetlenie
tanie niewielkie zużycie energii drogi
słaby kontrast nierównomierne oświetlenie wysoki kontrast

Matryca OLED jest zbliżona parametrami do matrycy LED. Główna różnica tkwi w zastosowanych do podświetlania diodach. W tym przypadku są to elementy organiczne, które nie wymagają dodatkowego podświetlenia, same emitują światło. W tej matrycy, każdy piksel świeci niezależnie, co bardzo dobrze wpływa na jakość odwzorowanych barw. A ponieważ nie ma w nich dodatkowego podświetlenia, takie telewizory mogą być jeszcze cieńsze.

Wady i zalety ekranu z podświetleniem OLED

Telewizory z podświetleniem OLED
zalety wady
bardzo dokładne odwzorowanie barw żywotność 7000h
duże kąty widzenia wrażliwość na wilgoć
czas reakcji na poziomie 1ms wysoka cena w porówaniu do LED

Z kolei QLED to matryca, która wykorzystuje technologię kropek kwantowych – Quantum Dot. W tym rozwiązaniu, najmniejsze podświetlane punkty mają rozmiary liczone w nanometrach. Taka mikroskopijna kropka, w momencie oświetlenia emituje światło o bardzo czystej barwie. Matryce QLED uznawane są za najlepiej odwzorowujące barwy. Wyświetlacze wykonane w tej technologii wiernie oddają kolory bez względu na jasność i kąt widzenia.

Telewizory z podświetleniem QLED
zalety wady
wysoka jakośc obrazu wysoka cena
wierne odwzorowanie barw  

Jaka częstotliwość odświeżania?

Częstotliwość odświeżania wyrażona w Hz mówi o tym, jak często piksele są pobudzane do świecenia. I w tym przypadku zasada „im większa tym lepsza” sprawdza się w 100%. Im większa częstotliwość tym obraz jest płynniejszy, dokładniejszy. Dziś standardem jest już 100Hz, ale w sprzedaży są też dostępne modele odświeżające ekran z częstotliwością 200, 300 a nawet 600Hz. Oczywiście im wyższa częstotliwość tym droższy telewizor. Z kolei w praktyce, gołym okiem, ciężko jest zaobserwować różnice pomiędzy tymi telewizorami. Jeśli jednak ktoś spędza przed telewizorem dużo czasu, to na pewno warto zwrócić na to uwagę. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym mniej męczy się nasz wzrok.

Czy krzywizna ekranu jest przydatna?

Zdecydowanie tak. Telewizory z zakrzywionym ekranem – Curved – wyposażone są w matrycę wykonaną w technologii OLED. Oznacza to, że mają najlepszą (prawie) dziś na rynku kolorystykę i kontrast. Zakrzywienie obrazu powoduje, że każdy jego fragment jest w takiej samej odległości od naszych oczu. Dzięki temu można odnieść wrażenie, że wyświetlane fragmenty mają taką samą wielkość, zarówno te w środku, jak i te na brzegach. Obraz wyświetlany na takim ekranie nabiera większej realności. Kąt krzywizny został dobrany na podstawie badań naukowców i specjalistów od efektów audiowizualnych. Jego wadą jest natomiast to, że trzeba siedzieć dokładnie naprzeciwko niego. W przypadku bardzo dużych ekranów, rodzinne oglądanie filmów może nie być tak komfortowe. I oczywiście telewizory curved nie należą do najtańszych.

Smart TV – czy to jest potrzebne?

Jeśli korzystacie z Internetu, na pewno się Wam to przyda. To dzięki temu oprogramowaniu, można na telewizorze korzystać z takich usług jak Netflix, Showmax, iPla.tv itp. Smart TV rozszerza też w znacznym stopniu funkcjonalność telewizora, który przestaje już służyć tylko jako odbiornik sygnału telewizyjnego. Z takim systemem możemy wygodnie przeglądać zdjęcia, łączyć się z komputerem, przeglądać strony Internetowe czy odbierać pocztę. Co prawda pisanie nie jest już proste, ale producenci telewizorów dostosowują odpowiednio swoje piloty (kontrolery, sterowniki – różne nazwy funkcjonują) by system był łatwy w obsłudze. Każdy producent ma swoją wersję Smart TV, najczęściej są to systemy oparte na Androidzie.
W praktyce Smart TV to taka „wisienka na torcie” oferująca różne nowinki, takie jak rozpoznawanie twarzy, sterowanie komendami głosowymi, sterowanie przy pomocy gestów itp. To oczywiście zarezerwowane jest dla tych bardziej topowych modeli, nie zmienia to jednak faktu, że Smart TV to coś, co jest przydatne i co jednocześnie stało się standardem w wyposażeniu tych urządzeń. Nawet jeśli nie korzystamy z Internetu, to na pewno przydadzą się funkcje szybkiego podłączenia telefonu i wyświetlania zdjęć ze smartfonu na dużym ekranie.

maxresdefault

Sterowanie gestami to fajna zbawa

Czy jest coś jeszcze, co może się przydać?

Żyjemy w mobilnych czasach. I nie chodzi mi tu o łatwość w przemieszczaniu się po świecie, a o mnogość mobilnych urządzeń, z którymi mamy na co dzień do czynienia. Warto więc pomyśleć o tym, jak takie urządzenia w prosty sposób podłączyć. Dobrze jest, gdy telewizor ma złącze pracujące w standardzie MHL. Dzięki niemu można nie tylko podłączyć smartfona, ale i ładować go z telewizora. Dzięki takimi mechanizmom jak DLNA, Miracast, WiFi Direct i WIDI bardzo łatwo można bezprzewodowo podłączyć urządzenia mobilne i współdzielić przechowywane na nich pliki – filmy, zdjęcia i dokumenty.
Telewizor, bardzo często staje się domowym centrum multimedialnym. Warto więc pomyśleć też o możliwości podłączenia różnych akcesoriów, takich jak konsola, dodatkowe głośniki czy słuchawki. Należy wtedy zadbać o odpowiednie interfejsy. Dziś najpopularniejszymi są HDMI, USB i ich różne mutacje w rodzaju HDMI-MHL, USB-C itp. Niektórzy na pewno będą chcieli mieć możliwość nagrania wybranych programów, powinni więc zadbać, by telewizor miał funkcję PVR. To dzięki niej można bezpośrednio na dysk zewnętrzny, za pośrednictwem portu USB nagrywać filmy i programy. Warto pamiętać, że są one kodowane i można je odtworzyć tylko na telewizorze.
Na koniec warto zwrócić uwagę na gwarancję. Każdy producent jest zobowiązany dać 2 lata, ale niektórzy dają więcej. W przypadku niektórych modeli można też wykupić jej przedłużenie.
Oczywiście dla różnych osób, różne rzeczy będą miały różną wagę. Dla niektórych może być np. ważne by móc podłączyć jak najlepszy system dźwiękowy, komuś innemu będzie zależeć na prostym, ale bogatym funkcjonalnie systemie Smart TV, ktoś inny będzie chciał mieć jak najlepszy obraz. Zawsze jednak na końcu stoją pieniądze, które mamy do dyspozycji. I nadchodzi czas, gdy trzeba zweryfikować swoje telewizyjne marzenia, z tym na co nas stać.

Co mamy do wyboru?

Na koniec postanowiłem więc sprawdzić, zgodnie z tym, co napisałem na początku, co z tego co wymieniłem powyżej, znajduje się w najtańszych telewizorach dostępnych na rynku. Ponieważ ceny tych samych modeli mogą się różnić w zależności od sklepu, jako punkt odniesienia postanowiłem przyjąć Allegro.pl i umieszczone tam telewizory. Przyjąłem cztery kryteria wyboru: rozdzielczość 4K, ta sama przekątna ekranu – 49” i jak najniższa cena. Ponieważ lubię nowe rzeczy, moim czwartym kryterium było to, by telewizor był nowy, nieużywany. Zauważę jednak, że zaimplementowane na stronach tego portalu aukcyjnego mechanizmy wyszukiwania pozwalają oprócz wyboru pomiędzy nowym i starym wykorzystać więcej filtrów np. ekran LED / OLED/plazmowe, różne rozdzielczości, Smart TV itp. itd. Każdy więc może łatwo wyszukać model, który spełnia jego warunki.
Przy moich filtrach, mechanizm wyszukiwania wytypował dla mnie aukcje (wybrałem pierwsze trzy najtańsze):
• Telewizor LCD HITACHI 40HK6W64 4K UHD Smart Wi Fi - 1699 zł
• Samsung UE40MU6172 Smart 4K HDR MODEL 2017 - 1849 zł
• TV 4K Samsung UE40MU6102 HDR 1300Hz SmartTV WiFi - 1879 zł
Jak widać różnica w cenie nie jest zbyt wielka. Ale widać też, że monitory o rozdzielczości 4K są już dostępne w przystępnych cenach – poniżej 2 tysięcy złotych. I to takich renomowanych marek, jak Samsung. Spójrzmy, co te monitory oferują.

Producent Hitachi Samsung Samsung
Wygląd 40HK6W64 UE40MU6172 UE40MU6102 HDR
Model 40HK6W64 UE40MU6172 UE40MU6102 HDR
Cena                                    1 699,00 zł                               1 849,00 zł                                               1 879,00 zł
Przekątna 40" 40" 40"
Rozdzielczość 4K UHD 4K UHD (3 840 x 2 160) 4K (3 840 x 2 160)
Technologia 3D nie nie nie
Smart TV tak Samsung SMART TV Samsung SMART TV
Interfejsy 2xHDMI, 2xUSB, złącze Ethernet (LAN), 1x SCART, wejście VGA (PC) 3xHDMI, 2xUSB, wejście komponentowe (Y/PB/PR), AV, LAN, audio cyfrowe, gniazdo CI 3xHDMI, 2xUSB, Wejście komponentowe (Y/Pb/Pr), AV, wyjście optyczne, gniazd CI, Złącze Anynet+ (HDMI-CEC), LAN
Tuner  DVB-C, DVB-S2, DVB-T2 DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 DVB-C, DVB-T
Zakrzywiony ekran nie nie nie
Częstotliwość odświeżania ? ? ?
HDR (High Dynamic Range)   tak tak
Komunikacja WiFi, BT WiFi, BT WiFi, BT
Inne PVR, DLNA 1.5, Miracast Powiększenie / Wysoki kontrast / Learn TV Remote / Multi-output Audio, Digital Clean View, Connect Share (dysk twardy), Connect Share (USB 2.), PVR, Czujnik eko, WiFI Direct TV to Mobile - Mirroring, DLNA, Connect Share™ (dysk twardy), ConnectShare™ (USB 2.0), PVR, time shift, czujnik eko, Mega Contrast, UHD Dimming, Pure Color, Contrast Enhancer

Dane umieszczone na Allegro zweryfikowałem sięgając do stron produktowych poszczególnych modeli. Okazało się, że nie wszystkie informacje są tam publikowane, ponieważ ani Hitachi ani Samsung nie podawali np. częstotliwości odświeżania. Widać natomiast, że główne różnice (poza cenami) w poszczególnych modelach tkwią przede wszystkim w ilości i rodzajach interfejsów oraz dodatkowych funkcjach upakowanych przez producenta w telewizorze. Najczęściej są to autorskie rozwiązania producenta.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube