




Sztuczna inteligencja jest coraz powszechniejsza o czym świadczą różnego rodzaju publikacje. Spotykamy ją w systemach przetwarzania obrazu, w systemach eksperckich, a ostatnio nawet w rozrywce. Intel ujawnił, że promocyjny klip chińskiego artysty Chrisa Lee, zatytułowany „Rainy Day, But We Are Together” został wykonany przy pomocy SI.
AI zostałą wykorzystana do stworzenia efektów specjalnych na twarzy piosenkarza, takie jak krople wody i mrugające gwiazdki. System ucząc się maszynowo zrekonstruował twarz w 3D i śledził jej ruchy w czasie rzeczywistym. Zamiast wyposażać Lee (a właściwie Li Yuchun, bo takie nazwisko nosi artysta) w znaczniki do śledzenia mimiki twarzy, by odpowiednio ją rejestrować, zespół pracujący nad teledyskiem mógł skupić się na realizacji scen zgodnie ze scenariuszem i wizją artystyczną.
Zdjęcia efektów, w których widzimy twarz artysty z bliska podczas np. spadającej na niego wody, wymagają od operatorów odpowiedniego podejścia. Nie zawsze jest to łatwe w realizacji. Technologia Intela pokazuje, jak SI może kształtować specjalne efekty w przyszłości. Może być niewidzialnym pomocnikiem, który pozwala reżyserom i autorom skupić się na wizji artystycznej, a nie technicznych ograniczeniach.a