Dysk WD My Passport 2TB

Prosty dysk o dużej pojemności

Więcej...

Goclever 3D Printer Invention

Ręczna drukarka 3D dla każdego

Więcej...

Edimax AC 1200 EW-7822ULC

Adapter WiFI od Edimax

Więcej...

Air Live Smart Home Kit

Podstawa to dom pod kontrolą

Więcej...

Cooler Master Mastermouse Pro L

Tania mysz Pro

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Naukowcy zbudowali „łamacz zębów” do pobierania komórek macierzystych

Pobieranie komórek macierzystych z zęba

Z tym łamaczem zębów to trochę przesadziłem, ale faktem jest, że w miąższu zębów znajdują się komórki macierzyste wykorzystywane w leczeniu. Problem w tym, że podczas ich pozyskiwania sporą ich część niszczymy – ciepłem generowanym przez wiertło, wodą do płukania oraz innymi związkami, które dentysta stosuje podczas „dobierania” się do ukrytych w zębie komórek. Z problemem tym postanowili zmierzyć się naukowcy z University of Nevada Las Vegas.

Zbudowali oni Tooth Cracker 5000, przyrząd pozwalający na wydobycie z miąższu nawet 80% znajdujących się tam komórek macierzystych. Jest to ok. 4 razy więcej niż udaje się wydobyć dotychczas stosowanymi metodami. Wymyślony przez naukowców przyrząd, to zacisk który trzyma ząb na miejscu, podczas gdy specjalne ostrze ostrożnie przecina go dając dostęp do środka. Rozwiązanie to przetestowano na 25 próbkach zębów osiągając 100% skuteczności.
Jak zapewne wiecie, komórki macierzyste mogą przekształcać się w inne komórki, umożliwiając leczenie różnych chorób. Mogą np. przekształcić się w neurony i być wykorzystywane do leczenia takich chorób jak Parkinson czy Alzheimer. Mogą też zamienić się w komórki produkujące insulinę, co może być lekiem dla osób cierpiących na cukrzycę. Większość terapii opartych na komórkach macierzystych nadal jest eksperymentalna, m.in. dlatego, że ich pozyskanie nie należy do łatwych. Do tej pory najczęściej pobierano je ze szpiku lub krwi pępowinowej. Teraz, możemy do tego wykorzystać również zęby.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube