Tribe Gwiezdne wojny Pop Darth Vader

Słuchawki dla fanów Gwiezdnych wojen

Więcej...

Sennheiser IE 800 S

Słuchawki dla smakoszy

Więcej...

Sennheiser GSP 600

Gamingowe słuchawki dla wymagających

Więcej...

Natec Firefly Pro

Lampka inna niż reszta

Więcej...

Sennheiser Momentum Free In-Ear Wireless

Świetne, rewelacyjne, niesamowite

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Sztuczne tęczówka reaguje na światło jak prawdziwe oko

Sztuczne tęczówka reaguje na światło jak prawdziwe oko

Ludzkie oko to jeden z najbardziej czułych organów naszego ciała. I chociaż nie potrafi rozróżnić 16 milionów barw, które proponują nam producenci systemów operacyjnych i kart graficznych, to jednak trudno je zastąpić kamerą. Przynajmniej tak było do tej pory.

Wszystko przez to, że tęczówka, w którą wyposażone jest nasze oko może dostosowywać rozmiar źrenicy do ilości światła, które w nie uderza. I to wszystko bez konieczności aktywnego myślenia. Chociaż projektanci kamer wzorują się na oku i budują np. przesłony na wzór biologicznych tęczówek, to trudno jest to zautomatyzować. Naukowcy z University of Technology w Finlandii uważają, że znaleźli na to sposób. Ich sztuczne oko może się automatycznie, samodzielnie dostosowywać do natężenia oświetlenia. Opracowali oni inteligentną przesłonę wykorzystującą światłoczuły ciekłokrystaliczny elastomer. Zastosowali specjalną technikę pozwalającą na dokładne pozycjonowanie molekuł ciekłokrystalicznych w określonym kierunku z dokładnością do kilku picometrów. Jest to podobne rozwiązanie, które pierwotnie stosowano w telewizorach LCD by poprawić kąt widzenia i kontrast. Później została te technika przeniesiona również na smartfony.
Tymczasem fizycznie sztuczna tęczówka wygląda trochę jak soczewka kontaktowa, przy czym jej środek otwiera się i zamyka w zależności od ilości światła, które na nią pada.
Naukowcy mają nadzieję, że ich rozwiązanie uda się przenieść do wszczepialnego urządzenia biomedycznego co pozwoli przywrócić wzrok osobom, które go straciły. Wcześniej jednak muszą poprawić czułość tęczówki, tak by reagowała na mniejsze zmiany w jasności. Chcą też przygotować tę soczewkę do pracy w środowisku wodnym. Krótko mówiąc: tradycyjnie naukowcy coś już mają, musimy jednak jeszcze poczekać, zanim nam to dadzą. Dla naszego dobra.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube