Tribe Gwiezdne wojny Pop Darth Vader

Słuchawki dla fanów Gwiezdnych wojen

Więcej...

Sennheiser IE 800 S

Słuchawki dla smakoszy

Więcej...

Sennheiser GSP 600

Gamingowe słuchawki dla wymagających

Więcej...

Natec Firefly Pro

Lampka inna niż reszta

Więcej...

Sennheiser Momentum Free In-Ear Wireless

Świetne, rewelacyjne, niesamowite

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Helikopter ze skrzydłami będzie latał szybciej

Helikopter ze skrzydłami będzie latał szybciej

Podczas ostatniego Airshow, Airbus zademonstrował swoją nową koncepcję helikoptera, który mógłby dać wszystkim zainteresowanym to czego chcą: szybkość, uniwersalność, ekonomiczność. Racer, tak nazwano ten model, posiada główny wirnik, tak jak zwykły helikopter, ale ma śmigła napędowe zwiększające jego prędkość oraz nowy system box-wing. Dzięki temu może latać z prędkością sięgającą 400 km/h.

Racer bazuje na prototypie śmigłowca X3, który Airbus zaprezentował w 2013 roku, i który ustanowił rekord prędkości 255 węzłów w locie poziomym. Wirnik główny zapewnia helikopterom siłę nośną potrzebną do ruchu w kierunku pionowym, natomiast w ruchu poziomym tak naprawdę spowalnia je. Dlatego koncern proponuje wykorzystanie skrzydeł, które wezmą na siebie zadanie minimalizowanie tego oporu.
X3 z 2013 roku poprawiono w kilku miejscach. Przede wszystkim wykorzystuje jeden wał ze skrzynią biegów oraz dwa silniki Safran RTM322, dzięki czemu jest bardziej stabilny w locie z dużymi prędkościami. Nie bez znaczenia jest też izolowanie pasażerów od hałasu i wibracji. Dlatego też m.in. zrezygnowano z tylnego wirnika. Jego działanie - niwelowanie ruchu obrotowego generowanego przez główny wirnik - zastąpiono poprzez rotory boczne. Ostatecznie Airbus zaoferował pojazd oferujący 50% większą prędkość przy zaledwie 25% większych kosztach. Koszty transportu przypadającego na jednego pasażera zostaną zmniejszone o 20% na każdą milę.
Helikoptery latające na regularnych trasach mogą latać z prędkościami ok 260 km/h. Wynika to z praw aerodynamiki - główne łopaty mają znacznie większą prędkość względną niż te wycofujące się. W rezultacie wycofujące się łopaty mogą zbliżyć się do tzw. martwego punktu, w którym siła nośna, jeśli prędkość jest zbyt wysoka, jest minimalizowana do zera, natomiast łopaty przesuwające się do przodu mogą być miotane przez fale uderzeniowe takie jakie powstają przy prędkościach naddźwiękowych.
Airbus X3 Racer omija ten problem poprzez zmniejszenie prędkości obrotowej wirnika głównego o ok. 15% w czasie dużych prędkości przelotowych. Umieszczone z boków wirniki mogą wesprzeć wirnik główny dając nawet 80% mocy potrzebnej do wznoszenia. Dzięki temu, helikoptery Next-Gen mogą latać szybciej i ekonomiczniej. Według Guillaume Faury, CEO Airbus Helicopters, wyznacza to nowe standardy dla szybkiego transportu śmigłowcami.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube