Logitech G603 Lightspeed Wireless Gaming Mouse

Ładna i elegancka mysz dla gaczy

Więcej...

ADATA D8000L

Power bank jak lampa

Więcej...

Asustor AS6302T

Ciekawy NAS od Asustor-a

Więcej...

Smartfon i wirtualna rzeczywistość

Jak dobrać telefon do wirtualnej rzeczywistości?

Więcej...

TP-LINK TL-PB20100

Potężny power bank

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Helikopter ze skrzydłami będzie latał szybciej

Helikopter ze skrzydłami będzie latał szybciej

Podczas ostatniego Airshow, Airbus zademonstrował swoją nową koncepcję helikoptera, który mógłby dać wszystkim zainteresowanym to czego chcą: szybkość, uniwersalność, ekonomiczność. Racer, tak nazwano ten model, posiada główny wirnik, tak jak zwykły helikopter, ale ma śmigła napędowe zwiększające jego prędkość oraz nowy system box-wing. Dzięki temu może latać z prędkością sięgającą 400 km/h.

Racer bazuje na prototypie śmigłowca X3, który Airbus zaprezentował w 2013 roku, i który ustanowił rekord prędkości 255 węzłów w locie poziomym. Wirnik główny zapewnia helikopterom siłę nośną potrzebną do ruchu w kierunku pionowym, natomiast w ruchu poziomym tak naprawdę spowalnia je. Dlatego koncern proponuje wykorzystanie skrzydeł, które wezmą na siebie zadanie minimalizowanie tego oporu.
X3 z 2013 roku poprawiono w kilku miejscach. Przede wszystkim wykorzystuje jeden wał ze skrzynią biegów oraz dwa silniki Safran RTM322, dzięki czemu jest bardziej stabilny w locie z dużymi prędkościami. Nie bez znaczenia jest też izolowanie pasażerów od hałasu i wibracji. Dlatego też m.in. zrezygnowano z tylnego wirnika. Jego działanie - niwelowanie ruchu obrotowego generowanego przez główny wirnik - zastąpiono poprzez rotory boczne. Ostatecznie Airbus zaoferował pojazd oferujący 50% większą prędkość przy zaledwie 25% większych kosztach. Koszty transportu przypadającego na jednego pasażera zostaną zmniejszone o 20% na każdą milę.
Helikoptery latające na regularnych trasach mogą latać z prędkościami ok 260 km/h. Wynika to z praw aerodynamiki - główne łopaty mają znacznie większą prędkość względną niż te wycofujące się. W rezultacie wycofujące się łopaty mogą zbliżyć się do tzw. martwego punktu, w którym siła nośna, jeśli prędkość jest zbyt wysoka, jest minimalizowana do zera, natomiast łopaty przesuwające się do przodu mogą być miotane przez fale uderzeniowe takie jakie powstają przy prędkościach naddźwiękowych.
Airbus X3 Racer omija ten problem poprzez zmniejszenie prędkości obrotowej wirnika głównego o ok. 15% w czasie dużych prędkości przelotowych. Umieszczone z boków wirniki mogą wesprzeć wirnik główny dając nawet 80% mocy potrzebnej do wznoszenia. Dzięki temu, helikoptery Next-Gen mogą latać szybciej i ekonomiczniej. Według Guillaume Faury, CEO Airbus Helicopters, wyznacza to nowe standardy dla szybkiego transportu śmigłowcami.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube