ADATA HD710 Pro

Wytrzymały dysk dla mobilnych

Więcej...

Logitech Z200 Stereo Speakers

Eleganckie głośniki do komputera

Więcej...

ADATA SD600

Dysk kieszonkowy

Więcej...

Cooler Master Masterkeys Pro S

Klawiatura dla prawdziwych graczy

Więcej...

E’NOD Waveport

Słuchawki dla aktywnych

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Większość planet zdatnych do życia może być w całości pokryte wodą

Woda na planecie to życie

Życie wyszło z wody dlatego nietrudno wyobrazić sobie sytuację, że na planetach w całości pokrytych wodą, może być najwięcej żywych istot. Potwierdzają to nawet symulacje komputerowe.

Astronomowie szukający planet, na których istniałoby życie, wzorują się na Ziemi szukając w kosmosie jej bliźniaka. Zróżnicowana struktura geologiczna - wody, pustynie, skały - będąca w równowadze pozwoli rozwinąć się organizmom żywym. Okazuje się jednak, że niekoniecznie tak musi być. Mogą być światy, na których nie będzie skrawka ziemi, a mimo wszystko powstanie bogate życie. Udowodnił to Fergus Simpson z Uniwersytetu w Barcelonie, który przeprowadził symulację komputerową biorąc pod uwagę wiele czynników, m.in czas cyklu, erozję powodowaną przez wodę i oczywiście te, które powodują powstanie życia. W symulacji przedstawionej przez komputer wiele planet miało lądy nie przekraczające 10 procent ich powierzchni - znacznie poniżej 29 procent, którymi może pochwalić się nasza planeta.
Planety, na których wody było mniej miały (w symulacji) tendencję do pustynnych krajobrazów na lądach. Symulacja pokazała również, że wielkość planety odgrywa rolę w tym ile wody jest na jej powierzchni. Większe planety są bardziej narażone na światy wodne dzięki głębszych oceanach i silniejszej grawitacji. Mniejsze planety są bardziej suche.
W praktyce jest jeszcze wiele niewiadomych, które mogą odgrywać ważną rolę w poziomie wody na planecie. Simpson uważa, że jego symulacja już niedługo zostanie zweryfikowana. Instrumenty przyszłości, w tym teleskop James Webb Space, będą miały wystarczająca siłę by zmierzyć atmosferę i na tej podstawie obliczyć ile wody znajduje się na powierzchni. Warto jednak pamiętać, że to nie ilość wody czyni planetę przyjazną dla człowieka.
Zacząłem ten tekst od tego, że życie wyszło z wody. Naukowcy skupiają się więc na szukaniu planet z H2O na powierzchni. Co jednak, gdy nie tylko woda może być źródłem życia? Co w przypadku gdy życie w innej formie rozwinęło się w całkiem innych warunkach, bez wody? Znamy przecież takie przypadki również z własnego podwórka - z Ziemi.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube