uGo Hover Ball

Bezpieczna piłka w domu

Więcej...

Goclever smart band Max Fit Premium

Prosta opaska dla miłośników zdrowia

Więcej...

AOC AGON AG271QG

Monitor dla graczy z ciekawostkami

Więcej...

SanDisk Extreme Pro USB 3.1 Flash Drive 128 GB

Dobra pamięć zawsze się przyda

Więcej...

MyKronoz ZeTime

Elegancki smartwatch z dużymi możliwościami

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Naukowcy opracowują drona, który startuje i ląduje jak ptak

Dron jak ptak

Natura to najdoskonalszy wynalazca na świecie. Zaprojektowane przez nią mechanizmy nie dość, że są piękne, to jeszcze najbardziej zoptymalizowane. Nic więc dziwnego, że naukowcy postanowili się na niej wzorować i zaprojektować drona, który będzie naśladował jeden z jej tworów - ptaka.

Jedną z głównych zalet dzisiejszych dronów jest możliwość pionowego start i lądowania. Dzięki temu, taki pojazd może wystartować z dowolnego miejsca. Problem zaczyna się wtedy, gdy jeden z wirników ulegnie uszkodzeniu - problem ze stabilnością może spowodować upadek i uszkodzenie albo nawet zniszczenie pojazdu. Tymczasem model zbudowany na wzór ptaka, może szybować w powietrzu korzystając z siły nośnej swych skrzydeł. Ekonomiczne, eleganckie, bezpieczne.
Na pomysł budowy takiego drona wpadli specjaliści z BMT Defence Services (BMT) oraz University of Bristol w Wielkiej Brytanii. Co prawda jest on budoway w ramach programu Autonomous Systems Underpinning Research, ale naukowcy uważają, że ich Drona może być pewnego dnia wykorzystany również do innych zadań, takich jak np. gaszenie pożarów czy dostarczanie paczek.
Konstrukcja drona nie ogranicza się tylko do innego sposobu startowania i lądowania oraz stałych skrzydeł. Dzięki specjalnym skrzydłom, które mogą zmieniać swoje ułożenie, dron może kołować na ziemi bez unoszenia się w powietrze ale przede wszystkim może lepiej manewrować w powietrzu. Dzięki temu w środowisku miejskim łatwiej będzie mu uniknąć latarni i linii energetycznych.
Naukowcy nie poprzestali jednak tylko na upodobnieniu drona do ptaka. W układzie sterującym wbudowali algorytmy, które mają mu pozwolić niwelować drobne zmiany prędkości, wiatr itp. Zaimplementowana Sztuczna Inteligencja została poddana treningowi samouczącemu się, dzięki czemu po prawie 5.000 próbach dron sam bez problemów wylądował.
Czy to oznacza, że niedługo również samoloty pasażerskie zostaną wyposażone w SI i to komputer będzie zawiadywał startem i lądowaniem? Wszystko wskazuje na to, że prędzej czy później człowiek zostanie odsunięty od sterów. Na lądzie, wodzie i w powietrzu. Jeśli jeszcze zautomatyzujemy fabryki, będziemy mogli cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem... Tylko od czego, skoro nie będziemy pracować?

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube