ZOTAC Zbox PI225 pico

Komputer kieszonkowy

Więcej...

PocketBook InkPad 3

Nowy czytnik PocketBoook

Więcej...

Philips 245C

Ultra cienki monitor

Więcej...

MyKronoz ZeFit 4HR

Wodoodporna opaska z dużymi możliwościami

Więcej...

Rapoo V210

Mała, sprytna mysz dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Kartka papieru pomaga wyjaśnić zasadę powstawania rozbłysków na słońcu

Reaktor jądrowy Tokamak

Naukowcy z amerykańskiego Departamentu Energii oraz Uniwersytetu Princeton opracowali nową teorię na temat plazmy. Dzięki niej naukowcy być może zrozumieją zasady, które rządzą rozbłyskami słonecznymi i energią termojądrową.

W tej chwili większość badań koncentruje się na "magnetycznym zamknięciu" reaktorów, które wykorzystuje potężne magnesy podczas zamiany wodorowej plazmy w hel by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Problem w tym, że podczas fuzji powstaje nowe pole magnetyczne, które zakłóca przebieg reakcji.
Plazma, często zawiera naładowane cząstki, które same generują pole magnetyczne. Pola te wzajemnie się znoszą i wzmacniają w procesie znanym jako rekoneksja magnetyczna. To właśnie ona powoduje rozbłyski słoneczne, które w efekcie bombardują naszą planetę promieniowaniem kosmicznym oraz tworzą zorze polarne. Do tej pory jednak nauka nie potrafiła wyjaśnić dlaczego pola magnetycznie tak szybko się wzmacniają i rozpadają, pozornie na przekór prawom fizyki.
Rekoneksja magnetyczna jest szczególnie uciążliwa w przypadku reaktorów magnetycznych tokamak. Reaktor ten to urządzenie do przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej, skonstruowany w taki sposób, że główna komora ma kształt torusa. Komora wypełniona jest zjonizowanym gazem (deuterem albo mieszaniną deuteru i trytu), na który oddziaływuje zmienne pole magnetyczne pochodzące z transformatora. Powoduje ono indukcję prądu elektrycznego w pierścieniu gazu, który z kolei powoduje wyładowania. W efekcie zachodzi jeszcze większa jego jonizacja i ogrzewanie, aż w końcu tworzy się gorąca plazma. Jest ona utrzymywana w zwartym słupie wewnątrz pierścienia dzięki silnemu polu magnetycznemu. Problem polega na tym, że błyskawicznie zachodząca rekoneksja magnetyczna może przerwać pola zewnętrzne utrzymujące plazmę w pierścieniu.
Aby rozwiązać ten problem naukowcy zbadali coś, co nazwali "niestabilnym plazmoidem" - teoretyczną strukturą opartą na dwuwymiarowych arkuszach magnetycznych (symulownych przez kartki papieru) pociętych na mniejsze wyspy. Gdy taki arkusz uległ w pewnym momencie uszkodzeniu, w krótkim przedziale czasu wystąpiła niestabilność plazmoidalna, co doprowadziło do gwałtownego rozwoju innych plazmoidów. I to właśnie, według naukowców jest przyczyna rozbłysków słonecznych i innych zachodzących na słońcu zjawisk.
Mimo tego teoretycznego eksperymentu z kartką papieru, naukowcy wciąż nie są pewni, dlaczego plazma rozpada się na wyspach. Niemniej, przeprowadzone doświadczenie może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć zasadę powstawania rozbłysków słonecznych, wybuchy promieniowania gamma itp. Jeśli uda się im wyjaśnić tę zasadę, być może (tak uważają naukowcy) uda się rozwiązać prawie wszystkie nasze problemy energetyczne. Oby! Niech więc działają szybko.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube