ZOTAC Zbox PI225 pico

Komputer kieszonkowy

Więcej...

PocketBook InkPad 3

Nowy czytnik PocketBoook

Więcej...

Philips 245C

Ultra cienki monitor

Więcej...

MyKronoz ZeFit 4HR

Wodoodporna opaska z dużymi możliwościami

Więcej...

Rapoo V210

Mała, sprytna mysz dla graczy

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
Domeny krajowe są popularne w europejskim biznesie. W krajach takich jak Niemcy, Włochy, Francja czy Rosja, liczba stron z adresem zawierającym oznaczenie danego kraju (odpowiednio .de, .it, .fr oraz .ru) urosła pod ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Syntetyczne mięśnie z nylonu

Robot

Od wielu już lat naukowcy starają się stworzyć sztuczne mięśnie, w które można by wyposażyć roboty lub protezy dla ludzi. Niestety, dotychczasowej projekty były albo zbyt drogie albo zbyt delikatne by można było je stosować poza laboratorium. W końcu jednak jest światełko w tunelu.

Naukowcy z MIT zbudowali sztuczne mięśnie opierając się na włóknach z nylonu. Tajemnica ich rozwiązania tkwi w sposobie ich kształtowania i ogrzewania. Nylon, ma tę właściwość, że podgrzewany zachowuje swoją długość, ale zmniejsza średnicę. Dzięki temu linki z tego materiału są dobrze się sprawdzają podczas ruchu liniowego, np. przy podnoszeniu ciężarów w górę. Co prawda złożone mechanizmy, wymagające ruchów zginających nie są już tak proste do realizacji, ale i to da się zrobić. Zespół MIT zauważył, że ogrzewając tylko jedną stronę włókna można doprowadzić do zgięcia całej nici - bo ta część kurczy się szybciej niż druga, nie ogrzewana. Źródłem ciepła może być opornik, reakcja chemiczna lub laser. A ponieważ nylon może "przeżyć" 100.000 takich cykli, a na dodatek może być zginany w ten sposób nawet 17 razy na sekundę, jest to doskonały materiał na sztuczne mięśnie.
Opracowane rozwiązanie może być zastosowane w różnych rozwiązaniach przemysłowych i handlowych. Mogą być np. zastosowane w ubraniach, które będą się dostosowywać do naszego ciała, mogą być wykorzystane w samochodach i samolotach. Wyobraźcie sobie pojazd, który zmienia swój kształt pod wpływem ciepła, by zminimalizować opór 9albo by uciec przed policją). I oczywiście mogą być zastosowane w biomimetycznych mięśniach robotów.
Niestety, nie wiadomo kiedy to rozwiązanie wyjdzie poza laboratorium MIT.

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube