foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Dron - duże zdjęcie

Jednym z największych problemów dronów - kurierów są stojące na ich drodze przeszkody. A w zasadzie były, bo opracowano już rozwiązanie, które umożliwia tym małym bezzałogowym pojazdom omijać stojące na ich drodze drzewa, słupy czy nawet ludzi. Oprogramowanie wykrywające i omijające przeszkody jest na tyle dobre, że drony mogą latać nawet w lesie nie gubiąc swojego celu.

Algorytmy pozwalające dronom omijać przeszkody opracowali naukowcy z MIT. Te same algorytmy wykorzystano w robotach Atlas - dwunożnej konstrukcji zdolnej przemieszczać się w pozycji pionowej. Tymczasem drony wyposażone w inteligentne oprogramowanie mogą bez przeszkód pokonać drogę nafaszerowaną dość gęsto upakowanymi przeszkodami. Podczas testu naukowcy zaprezentowali "las" tyczek, które dron bez przeszkód omijał dążąc do wyznaczonego celu.
Jednak powyższe algorytmy to nie jedyne rozwiązanie pozwalające pojazdom znajdować drogę w ciężkim terenie. W innym projekcie, wykorzystano sporą bazę różnych scenariuszy, które przewidują zachowanie się pojazdu w różnych warunkach. Przy wystarczająco dużej bibliotece takich scenariuszy samolot może znaleźć drogę wokół dowolnej przeszkody.
Prawdopodobnie żadne z powyższych rozwiązań nie zostanie wykorzystane w komercyjnych pojazdach bezzałogowych, niemniej oba mają spory potencjał. Drony poszukujące ofiary wypadków i katastrof będą mogły operować samodzielnie. Nie będą potrzebowały operatora, który by je prowadził, w tym czasie będzie mógł wykonywać inne zadania.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube