"Uszkodzony" grafen oferuje super wydajne ogniwa paliwowe

Grafen to dość częsty gość na moich stronach. I bynajmniej nie chodzi o czytelnika ukrywającego pod takim pseudonimem. Grafen to specjalna, uporządkowana struktura węgla, która swoim kształtem przypomina plaster miodu. Dzięki temu ma on ciekawe właściwości elektryczne i mechaniczne. Okazuje się jednak, że również niedoskonała struktura jest interesująca.
Naukowcy z Northwestern University zauważyli, że wybijając cztery atomy węgla ze struktury grafenu, materiał o grubości atomu zaczyna znacznie efektywniej wytwarzać energię elektryczną. Wynika to z faktu, że "uszkodzona" membrana grafenu o wiele szybciej transportuje protony i robi to bardziej wybiórczo niż standardowe błony komórkowe paliw, które mają tendencję do łatwej absorbcji zanieczyszczeń. Odkrycie naukowców może prowadzić do budowy mniej skomplikowanych, za to bardziej wydajnych ogniw dla pojazdów elektrycznych, elektrowni wiatrowych i słonecznych. Również "standardowe" baterie mogą być wydajniejsze.
Ciekawe, że o materiale tym pojawia się tak dużo informacji (niedługo okaże się, że super lekki i samoskładający się materiał z Roswell wykonany był z grafenu lub jego pochodnej), przydałyby się w końcu jakieś konkrety, w rodzaju: zaprezentowano wykonane z grafenu .... Z drugiej strony zrobienie czegoś z materiału o grubości atomu nie jest proste.