Tribe Gwiezdne wojny Pop Darth Vader

Słuchawki dla fanów Gwiezdnych wojen

Więcej...

Sennheiser IE 800 S

Słuchawki dla smakoszy

Więcej...

Sennheiser GSP 600

Gamingowe słuchawki dla wymagających

Więcej...

Natec Firefly Pro

Lampka inna niż reszta

Więcej...

Sennheiser Momentum Free In-Ear Wireless

Świetne, rewelacyjne, niesamowite

Więcej...

Ciekawe statystyki


61% firm odnotowało co najmniej jeden incydent związany z nieuprawnionym dostępem do danych z poziomu urządzeń drukujących
2.57 mln domen z końcówką pl jest utrzymywanych w Polsce
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tys. serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski
Obecnie, zgodnie ze statystykami podawanymi przez Newzoo, gry są rozrywką już dla przeszło 2,2 miliarda osób, które tylko w zeszłym roku wygenerowały przychód na poziomie 110 miliardów dolarów
W 2016 roku aż 43 % ankietowanych uważało, że zakupy w internecie są ryzykowne. Rok później liczba ta spadła do 38 %,

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Podwodne roboty MIT mogą wywęszyć kontrabandę ukrytą pod statkiem

Jednym ze sposobów przemytników, którzy zajmują się szmuglowaniem kontrabandy drogą morską jest umieszczanie ładunku pod kadłubem. Straż graniczna może sprawdzić wnętrze jednostki, ale zbadanie kadłuba poniżej linii wodnej jest kłopotliwe. A w zasadzie było, bo naukowcy z MIT opracowali robota, który może szybko i sprawnie sprawdzić kadłub statku.

Robot, jak widać na zdjęciu, ma kształt lekko zdeformowanej kuli do kręgli. Ta kula może jednak bez problemów opłynąć pod wodą kadłub, a nawet zajrzeć do wałów napędowych statku. Urządzenie jest dyskretne, nie zostawia śladów na powierzchni w postaci wydobywających się baniek powietrza. Układ napędowy umieszczono w przezroczystej obudowie, w dolnej części konstrukcji. Dzięki temu może on ukrywać się wśród glonów pozostając niezauważonym dla przemytników. Górna połowa jest wodoszczelna, w niej ukryta jest cała elektronika - baterie, anteny, obwody drukowane itp.
Autorami robota są doktorant Sampriti Bhattacharyya i profesor inżynierii Harry Asada. Swojego robota zaprezentowali podczas Międzynarodowej Konferencji na temat inteligentnych robotów i systemów, która niedawno się odbyła. Bhattacharyya szacuje, że robota będzie można kupić już za 600 dolarów, dzięki czemu każdy port będzie mógł dysponować całą flotą takich maleństw, które będą mogły w szybki sposób przeprowadzać podwodne inspekcje kadłubów.
Obecnie naukowcy skupiają się na wykonaniu drugiego prototypu, który będzie mógł bezprzewodowo ładować swoją baterię, będzie dysponował wydajniejszą baterią oraz będzie mógł wykonywać skanowanie statku bez konieczności dotykania jego kadłuba.
Problem w tym, że takie same roboty - ze zmodyfikowanym oprogramowaniem - mogą wykorzystać przemytnicy do transportu kontrabandy. Nie będzie łatwo określić właściciela takiego robota "złapanego na gorącym uczynku", jeśli w pobliżu będzie kilka jednostek. A przemyt pod wodą, przy pomocy tak małego robota, będzie naprawdę dyskretny.
Jedno jest pewne. Tak jak w powietrzu pojawia się coraz więcej dronów, tak i pod wodą niedługo pojawią się ich odpowiedniki. I rozwiązania przedstawione w "SeaQuest" staną się faktem.

Komentarze zostały wyłączone

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube