Logitech G603 Lightspeed Wireless Gaming Mouse

Ładna i elegancka mysz dla gaczy

Więcej...

ADATA D8000L

Power bank jak lampa

Więcej...

Asustor AS6302T

Ciekawy NAS od Asustor-a

Więcej...

Smartfon i wirtualna rzeczywistość

Jak dobrać telefon do wirtualnej rzeczywistości?

Więcej...

TP-LINK TL-PB20100

Potężny power bank

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Podwodne roboty MIT mogą wywęszyć kontrabandę ukrytą pod statkiem

Jednym ze sposobów przemytników, którzy zajmują się szmuglowaniem kontrabandy drogą morską jest umieszczanie ładunku pod kadłubem. Straż graniczna może sprawdzić wnętrze jednostki, ale zbadanie kadłuba poniżej linii wodnej jest kłopotliwe. A w zasadzie było, bo naukowcy z MIT opracowali robota, który może szybko i sprawnie sprawdzić kadłub statku.

Robot, jak widać na zdjęciu, ma kształt lekko zdeformowanej kuli do kręgli. Ta kula może jednak bez problemów opłynąć pod wodą kadłub, a nawet zajrzeć do wałów napędowych statku. Urządzenie jest dyskretne, nie zostawia śladów na powierzchni w postaci wydobywających się baniek powietrza. Układ napędowy umieszczono w przezroczystej obudowie, w dolnej części konstrukcji. Dzięki temu może on ukrywać się wśród glonów pozostając niezauważonym dla przemytników. Górna połowa jest wodoszczelna, w niej ukryta jest cała elektronika - baterie, anteny, obwody drukowane itp.
Autorami robota są doktorant Sampriti Bhattacharyya i profesor inżynierii Harry Asada. Swojego robota zaprezentowali podczas Międzynarodowej Konferencji na temat inteligentnych robotów i systemów, która niedawno się odbyła. Bhattacharyya szacuje, że robota będzie można kupić już za 600 dolarów, dzięki czemu każdy port będzie mógł dysponować całą flotą takich maleństw, które będą mogły w szybki sposób przeprowadzać podwodne inspekcje kadłubów.
Obecnie naukowcy skupiają się na wykonaniu drugiego prototypu, który będzie mógł bezprzewodowo ładować swoją baterię, będzie dysponował wydajniejszą baterią oraz będzie mógł wykonywać skanowanie statku bez konieczności dotykania jego kadłuba.
Problem w tym, że takie same roboty - ze zmodyfikowanym oprogramowaniem - mogą wykorzystać przemytnicy do transportu kontrabandy. Nie będzie łatwo określić właściciela takiego robota "złapanego na gorącym uczynku", jeśli w pobliżu będzie kilka jednostek. A przemyt pod wodą, przy pomocy tak małego robota, będzie naprawdę dyskretny.
Jedno jest pewne. Tak jak w powietrzu pojawia się coraz więcej dronów, tak i pod wodą niedługo pojawią się ich odpowiedniki. I rozwiązania przedstawione w "SeaQuest" staną się faktem.

Komentarze zostały wyłączone

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube