Notatnik elektroniczny LCD Forever

Ciekawy sposób notowania

Więcej...

Forever VRB-200

Wirtualna rzeczywistość z dźwiękiem

Więcej...

Genesis Argon 570

Słuchawki nie tylko do komputera

Więcej...

Genesis Rhod 400 RGB

Klawiatura z pełną kolorstyką podświetlenia

Więcej...

Genesis Argon 500

Cecha szczególna: duża uniwersalność

Więcej...

Ciekawe statystyki


Ogólna liczba rejestrowanych domen wzrosła o 11,8 miliona, rodzimy rynek domen z rozszerzeniem .pl nieprzerwanie się kurczy. Według najnowszego raportu NASK liczba nowych rejestracji z końcówką .pl - w ...
W naszym kraju telefon komórkowy ma już 74% Polaków, czyli 28,4 miliona osób. Z kolei 6,6 miliona z nich gra w gry mobilne.
Obecnie gracze najchętniej  wykorzystują podczas gamingu komputery PC (ponad 80%), jednak badanie AVM pokazuje bardzo szybki rozwój i wzrost zainteresowania grami na urządzeniach mobilnych. 
Z raportu BSA Global Software Survey opublikowanego w 2014 roku wynika, że 51 proc. oprogramowania zainstalowanego w Polsce w poprzednim roku nie miało licencji, w porównaniu z 43 proc. w skali ...
Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku Rynek aplikacji i gier mobilnych w 2016 roku będzie wart 44,8 mld dolarów i ponad 80 mld w 2020 roku
Według najnowszych prognoz Newzoo, rynek gier i aplikacji mobilnych wygeneruje w 2016 roku przychód na poziomie 44,8 mld dolarów a w 2020 ponad 80 miliardów dolarów.
Według danych przywoływanych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej przeciętny aktywny użytkownik w Polsce wysyła 83 SMS-y miesięcznie.

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Drukarki 3D pomogą zbudować kolonię na księżycu

Czy ktoś z nas, dziesięć lat temu myślał, że będą urządzenia pozwalające na drukowanie w trój wymiarze? BA! Pozwolą „wydrukować” bazę księżycową. Przed laty takie stwierdzenie można by włożyć miedzy bajkę. Dziś to już rzeczywistość. 

Projekt budowy bazy kosmicznej przy pomocy drukarki 3D prowadzi Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), która w taki sposób chce sprawdzić jak będzie wyglądała w praktyce budowa bazy oraz przygotować rozwiązanie, które pozwoli szybko i tanio wybudować bazę.

130202 tch lunar-base-earthrise.grid-6x2

Technologia drukowania 3D przygotuje całą strukturę – powiedział Laurent Pambaguin, szef projektu – nasza grupa ma zbadać czy w taki sposób można zbudować księżycowe osiedle.

Drukarka 3D pozwoli stworzyć model bazy, która ma być w przyszłości wybudowana na Księżycu. Do jej budowy ma być wykorzystany miejscowy materiał – regolit- pył pokrywający powierzchnię naszego satelity. Drukarka wyposażona w specjalne ramię nalewa warstwa po warstwie materiał tworząc „nadmuchane” kopuły bazy.

W projekcie uczestniczy również londyńska firma architektoniczna – Foster + Partners, która przygotowuje projekt bazy. Przygotowany przez nią model zostanie przygotowany na drukarce 3D, w taki sposób, by w powstałej bazie mogły zamieszkać cztery osoby. Ponieważ projekt opiera się na wykorzystaniu miejscowych (księżycowych) materiałów, nie będzie trzeba transportować z Ziemi materiałów do budowy bazy. Zmniejszy to koszty logistyczne związane z zakładaniem ziemskiego siedliska na srebrnym globie.

130202 tch 1-5-metric-ton-building-block.grid-6x2

ESA wspólnie z firmami współpracującymi przy projekcie zbudowała już część podstawy bazy. Do konstrukcji wykorzystano masę składającą się z krzemu, glinu, wapnia, żelaza i magnezu, które mają zasymulować regolit. Do tej pory wyprodukowano 2205 funtów (ok. 1000 kg) materiał, z którego zbudowana zostanie baza.

Drukarka pracuje w warunkach zbliżonych do tych, które będą na powierzchni księżyca. Proces druku odbywa się w komorze próżniowej.

130202 tch lunar-base-foster-partners.grid-6x2

To nie pierwszy raz, gdy agencja kosmiczna korzysta z drukowania w technologii 3D. W ubiegłym roku NASA zatrudniła naukowców z Washington State University w Pullman w stanie Waszyngton, do wydrukowania modelu, który pozwoliłby na przetestowanie wytrzymałości regolitu.

Komentarze zostały wyłączone

Podobne artykuły

Znajdziesz mnie:

Sign in with Google+ Subscribe on YouTube