foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
foto1
Kolejna recenzja - Natec Alfama Ring Light
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Monitor Acer B248Y

Monitor do biura z wbudowaną kamerą

Więcej

Mysz Havit MS1021W

Świetnie wyprofilowana obudowa, proste oprogramowanie...

Więcej

Acer Spin 3

Unikalna konstrukcja komputera konwertowalnego.

Więcej

Xblitz S10 Duo

Kamera samochodowa rejestrująca obraz z przodu i z tyłu pojazdu.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Nissan testuje wydajniejszy sposób recyklingu metali ziem rzadkich

Zasoby naszej planety nie są nieskończone. Już od dawna wiedzą o tym naukowcy, powoli też ta wiedza dociera do zwykłych ludzi. Również wielkie firmy coraz częściej zwracają na to uwagę i wdrażają różne systemy mają na celu oszczędne wykorzystanie wody, minerałów i innych związków wykorzystywanych w produkcji. Największy wysiłek jest oczywiście skierowany w stronę najrzadziej występujących na Ziemi metali. Nissan poinformował ostatnio, że ma na tym polu pewne sukcesy.

Koncern od 2017 roku współpracuje z tokijskim Uniwersytetem Waseda. Mieszany zespół specjalistów wspólnie opracował nowy proces recyklingu, który ma stanowić bardziej wydajny i opłacalny sposób odzyskiwania metali ziem rzadkich z silników elektrycznych. Ma, ponieważ proces ten jest obecnie testowany.
Procedura polega na podgrzaniu zużytego silnika do 1400 stopni Celsjusza aby się stopił. Następnie do mieszaniny dodany zostaje tlenek żelaza w celu utlenienia metali ziem rzadkich, a następnie topnik na bazie boranu. Ta ostatnia substancja powoduje, że stopiona mieszanina rozdziela się na dwie ciekłe warstwy, przy czym metale ziem rzadkich unoszą się na górę mieszaniny, skąd można je łatwo usunąć.
Wg. Nissana pierwsze testy pokazały, że proces ten pozwala odzyskać 98 procent pierwiastków ziem rzadkich zawartych w silniku. Cała procedura zajmuje również o połowę mniej czasu niż ręczny demontaż silnika, co obecnie robi Nissan chcąc odzyskać te metale. Firma ma nadzieję na wdrożenie tego procesu do połowy lat 20-tych.
Jeśli mamy mieć jakąkolwiek szansę zaradzenia kryzysowi klimatycznemu, znalezienie nowych i nowatorskich sposobów recyklingu i ponownego wykorzystania rzadkich metali będzie kluczowe. 17 minerałów tworzących grupę metali ziem rzadkich ma kluczowe znaczenie dla produkcji pojazdów elektrycznych, paneli słonecznych i turbin wiatrowych. Badanie przeprowadzone w 2018 r. przez holenderskie Ministerstwo Infrastruktury wykazało, że niedobór tych surowców prawdopodobnie ograniczy zdolność świata do osiągnięcia celów redukcji emisji określonych w porozumieniu klimatycznym z Paryża.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube