foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
foto1
Kolejna recenzja - Mio C560
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Jest szansa na szybsze pozyskiwanie wody pitnej z morza

Koreańscy naukowcy twierdzą, że opracowana przez nich nowa technika odsalania pozwala uczynić wodę morską zdatną do picia w ciągu kilku minut.

Naukowcy zastosowali proces destylacji membranowej, który spowodował oddzielenie 99.9% soli działając bez przerwy przez miesiąc. Według nich jeśli ich rozwiązanie zostanie skomercjalizowane, może pomóc złagodzić kryzys wody pitnej, który poprzez zmiany klimatu coraz bardziej się zaostrza. Według ostatnich informacji ONZ ponad 3 miliardy ludzi na całym świecie cierpi na niedobory wody, a ilość świeżej wody dostępnej dla każdej osoby w ciągu ostatnich dwóch dekad spadła o jedną piątą.
Nowe badanie szczegółowo opisuje sposób oczyszczania wody morskiej przy użyciu membrany z nanowłókien pełniącej rolę filtra solnego. Chociaż naukowcy stosowali w przeszłości destylację membranową, wciąż napotykali przeszkodę, która spowalniała ten proces. Jeśli membrana byłaby zbyt mokra lub zalana, nie mogła już oddzielać soli. Nie trzeba dodawać, że był to proces pracochłonny, który zmuszał naukowców do oczekiwania na wyschnięcie membrany lub znalezienia rozwiązań, takich jak np. użycie sprężonego powietrza do uwolnienia wody uwięzionej w jej porach.
Aby rozwiązać ten problem, koreański zespół wykorzystał nanotechnologię znaną jako elektroprzędzenie, by stworzyć trójwymiarową membranę. Z naukowego punktu widzenia wykorzystano polifluorek winylidenu-ko-heksafluoropropylenu jako rdzeń i aerożel krzemionkowy zmieszany z polimerem o niskim stężeniu jako osłoną. To wszystko pozwoliło stworzyć kompozytową membranę o superhydrofobowej powierzchni. W ten sposób powstał filtr, który miał wyższą chropowatość powierzchni i niższą przewodność cieplną, umożliwiając odsalanie wody przez okres do 30 dni. Pełny raport z prac koreańczyków został opublikowany w Journal of Membrane Science.
Dziś główną metodą oczyszczania wody morskiej jest odwrócona osmoza, która jest stosowana w blisko 20 000 zakładach odsalania wody na całym świecie. Jednak instalacje te wymagają do działania ogromnych ilości energii elektrycznej, a także wytwarzają skoncentrowaną solankę jako produkt odpadowy, który zazwyczaj jest wyrzucany z powrotem do morza. Dlatego nic dziwnego, że naukowcy badają nowe rozwiązania, które nie są tak nieproduktywne.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube