foto1
Kolejna recenzja - Natec Octopus
foto1
Kolejna recenzja - Natec Octopus
foto1
Kolejna recenzja - Natec Octopus
foto1
Kolejna recenzja - Natec Octopus
foto1
Kolejna recenzja - Natec Octopus
e-mail: office@stell.com
Phone: +43 666 777 666


Lenovo X1 Presenter Mouse

Niewiele grubsza od etui na karty kredytowe (mało kto już chyba nosi zwykłe portfele) zmieści się do każdej kieszeni.

Więcej

Philips 439P9H

Bardzo często osoby pracujące dziś w biurach korzystają nie z jednego, a dwóch a czasami nawet trzech monitorów.

Więcej

Acer Swift 5

Nie każdy użytkownik komputera jest graczem lub grafikiem wymagającym dużych mocy obliczeniowych

Więcej

Liocat HP785C

Słuchawki, mysz i klawiatura to podstawowe akcesoria, z których korzystają gracze.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Według naukowców DNA można zbierać z powietrza

O tym, że DNA jest doskonałym śladem identyfikującym ludzi (i ich choroby) wiadomo już od dawno. Do tej pory jednak aby dokonać takiej identyfikacji trzeba było posiadać jakiś drobny „fragment” danej osoby – włos, naskórek itp. To się zmieni, ponieważ naukowcy wykazali, że DNA można też zbierać z powietrza.

Swoją tezę, specjaliści z Queen Mary University of London przedstawili w czasopiśmie Science Focus. Opisali tam swoją metodę zbierania eDNA – tak nazwano pobierane z powietrza DNA. W tym celu wykorzystali pompę perystylityczną połączoną z filtrami ciśnieniowymi. Przy jej pomocy przez 5 do 20 minut pobierali z powietrza DNA szczura, by potem już przy pomocy standardowych zestawów do znajdowania i sekwencjonowania genów. W ten sposób, z tak otrzymanych próbek, wyodrębnili nie tylko DNA szczura, ale i człowieka.
Szefująca zespołowi dr Elizabeth Claire powiedziała, że projekt pierwotnie miał pomóc ekologom w badaniu środowiska biologicznego. Teraz, po odpowiednim dostosowaniu może mieć znacznie szersze zastosowanie. Może np. być używany przez kryminologów do pobierania DNA z powietrza, by ustalić, czy podejrzany był obecny na miejscu przestępstwa. Może to być również przydatne w medycynie - wirusolodzy i epidemiolodzy mogą łatwiej sprawdzić, w jaki sposób rozprzestrzeniają się wirusy w powietrzu.
Specjaliści już współpracują z prywatnymi firmami, by opracować praktyczne zastosowania swojej metody. Metody, która jak łatwo zauważyć ma ograniczenia, bo np. nie da się jej zastosować w zatłoczonych pomieszczeniach lub w przestrzeniach zewnętrznych. Jednak samo posiadanie takiej możliwości pobrania DNA może być bardzo przydatne w sytuacjach, gdy inne sposoby pobrania próbek nie dają efektów.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube