foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
e-mail: office@stell.com
Phone: +43 666 777 666


Trust Primo Ultra-thin Powerbank

Power bank wielkości smartfona o pojemności pozwalającej naładować telefon kilka razy.

Więcej

Genesis Helium 100BT RGB

Kiedyś wystarczyło, by głośniki grały głośno, potem by dobrze brzmiały, a dziś mają jeszcze dobrze się prezentować.

Więcej

Acer ConceptD 3 Ezel

ConceptD 3 przyzwyczaił mnie już do białej obudowy i sporej wagi. Ale ten model ma coś, co szybko rzuca się w oczy

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Tetra!

Wielu użytkowników komputerów chce widzieć na swoim biurku akcesoria komponujące się ze sobą wyglądem i kolorem.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Plaster inspirowany Origami

Czy jest ktoś kto nie słyszał o Origami? Japońska sztuka składania papieru jest nie tylko artystycznym zaginaniem kartek, bardzo często ma praktyczne zastosowanie w rozwiązaniach przemysłowych. I nie tylko tam. Przykładem jest medycyna, w której odpowiednio złożony plaster może przyspieszyć gojenie rany albo zmniejszyć nacięcia powstałe podczas zabiegów chirurgicznych wykonywanych przez roboty.

Taki, biodegradowalny plaster medyczny inspirowany Origami zaprojektowali naukowcy z MIT. Odpowiednio pozaginany przystosowany jest do tego, by ułożyć go wokół narzędzi chirurgicznych robota a potem łatwo odwinąć by uszczelnić ranę i ochronić przed ewentualnymi uszkodzeniami wewnętrznymi. Dziś są już stosowane takie bioplastry, ale nie zawsze chronią one dobrze ranę, czasami nawet same powodują stany zapalne lub po prostu pozostawiają blizny. Opracowane przez specjalistów z MIT rozwiązanie eliminuje te problemy poprzez trójwarstwowy plaster z klejem na bazie hydrożelu, i silikonowym materiałem powlekanym olejem, który ma zapobiegać niezamierzonemu przyklejeniu się. Z kolei zewnętrzna warstwa elastomeru chroni plaster przed bakteriami. W efekcie udało się im stworzyć taśmę, która łatwo owija się wokół narzędzi zamontowanych w chwytakach robota., która mocno przylega do tkanki, nawet po długotrwałym zanurzeniu w płynie. Wystarczy, że robot wykona lekki nacisk lub nadmucha balon, by łatka zakryła ranę.
Oczywiście przeniesienie tego rozwiązania na praktykę zajmie dużo czasu. Naukowcy już jednak zaczynają rozmowy z firmami, które projektują roboty medyczne, by wspólnie przystąpić do projektowania plastrów, które mogłyby być wykorzystywane przez stosowane dziś narzędzia. Być może już niedługo zobaczymy wykorzystanie robotów medycznych w szerszej skali i to z biodegradowalnymi opatrunkami aplikowanymi w sposób automatyczny.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube