foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
e-mail: office@stell.com
Phone: +43 666 777 666


Trust Primo Ultra-thin Powerbank

Power bank wielkości smartfona o pojemności pozwalającej naładować telefon kilka razy.

Więcej

Genesis Helium 100BT RGB

Kiedyś wystarczyło, by głośniki grały głośno, potem by dobrze brzmiały, a dziś mają jeszcze dobrze się prezentować.

Więcej

Acer ConceptD 3 Ezel

ConceptD 3 przyzwyczaił mnie już do białej obudowy i sporej wagi. Ale ten model ma coś, co szybko rzuca się w oczy

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Tetra!

Wielu użytkowników komputerów chce widzieć na swoim biurku akcesoria komponujące się ze sobą wyglądem i kolorem.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Roboat II

W ostatnich latach dużo mówiło się o pojazdach autonomicznych. Jednak praktycznie wszystkie projekty dotyczą pojazdów kołowych lub latających. Tymczasem specjaliści z MIT myślą również o innej formie transportu – pływającej. W ubiegłym roku zaprezentowali autonomiczne łódki – roboats – które mogą ustawiać się w szereg pływających struktur. Teraz pokazali Roboat II, który może przewozić pasażerów.

Projekt rozwijany jest od pięciu lat. Pracują nad nim naukowcy z laboratorium informatyki i sztucznej inteligencji MIT (CSAIL) oraz Senseable City Lab. Zaprojektowana przez nich łódź jest dość mała, ma tylko dwa metry długości co jednak wystarczy do przewiezienia dwóch pasażerów. Napęd stanowią cztery silniki pozwalające poruszać się łodzi w dowolnym kierunku. Wyposażono ją w LIDAR, GPS i czujniki bezwładnościowe, które mają pomóc w nawigacji. Zaletą tych łodzi jest to, że podobnie jak jej pierwsza wersja, tak i druga generacja może połączyć kilka jednostek tworząc bardziej pojemną łódkę, która jest kierowana przez główną łódź – lidera.
Docelowo powstać ma łódka, która będzie mogła przewozić od czterech do sześciu pasażerów. Większa wersja już jest budowana przez Senseable City Lab w Amsterdamie. Nie wiadomo jednak kiedy będzie gotowa do testów. W międzyczasie Roboat II będzie poruszać się po kanałach tego miasta testując swoje systemy. Pierwsze testy, trwające trzy godziny zakończyły się sukcesem. Łódka po samodzielnym rejsie wróciła do miejsca, z którego odbiła, cumując z dokładnością do ok. 20 cm.
Specjaliści dalej pracują nad ulepszeniem algorytmów pływającego pojazdu autonomicznego, by lepiej radził sobie z wyzwaniami, które czekają go na drodze, a dokładniej na wodzie – prądy, fale itp. Rozwijają też jego systemy by był zdolny do identyfikacji obiektów, które mogą się pojawić na wodzie.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube