foto1
Kolejna recenzja - Microsoft Surface Laptop Go
foto1
Kolejna recenzja - Microsoft Surface Laptop Go
foto1
Kolejna recenzja - Microsoft Surface Laptop Go
foto1
Kolejna recenzja - Microsoft Surface Laptop Go
foto1
Kolejna recenzja - Microsoft Surface Laptop Go
e-mail: blogotech@blogotech.eu
Phone: +48


Kamera Havit HD Pro Webcam

Prosta kamera przydatna w czasie lekcji online.

Więcej

Monitor Acer Nitro

Monitor dla graczy z mocno intensywnymi kolorami.

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Octopus!

Klawiatura i mysz o wdzięcznej nazwie i solidnym wykonaniu.

Więcej

Genesis Helium 300 BT

Klimatyczne głośniki z podświetleniem RGB.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Wydrukowany holownik mniejszy od ludzkiego włosa

Fizycy z Uniwersytetu w Lejdzie w Holandii wydrukowali na drukarce 3D, coś co może być najmniejszą łodzią na świecie. Jej długość wynosi 30 mikronów co oznacza, że jest o 1/3 mniejsza niż ludzki włos i ok. sześć razy większa od komórki bakterii.

Naukowcom udało się nie tylko wydrukować bardzo mały obiekt, ale też bardzo szczegółowy. Widać, że ma otwarty kokpit, komin i ładownię. Celem tego eksperymentu było wydrukowanie obiektu, który pozwoli zrozumieć, jak „mikropływaki” takie, jak plemniki czy bakterie mogą się poruszać w cieczach.
Aby wydrukować na drukarce 3D tak mały obiekt, zespół naukowców użył komercyjnej mikrodrukarki 3D Nanoscribe wykorzystując proces znany jako 2PP (polimeryzacja dwóch fotonów).W metodzie tej wydruki 3D są tworzone wewnątrz kropelek z materiałem, który twardnieje w centralnym punkcie niezwykle dokładnych laserów.
"Przesuwając laser przez kroplę w kontrolowany sposób, możemy stworzyć kształt pływaka taki, jaki chcemy", powiedziała Daniela Kraft z zespołu naukowców. "Ponieważ druk odbywa się wewnątrz kropli, a my drukujemy warstwę po warstwie, możemy utrzymać otwartą przestrzeń w obiekcie [wewnątrz kokpitu holownika]".
Zespół stworzył łódź, ponieważ była "zabawna". Pod kątem badań opracował jednak bardziej specyficzne kształty, w tym spiralę o średnicy mniejszej niż 5 mikronów. Śledząc jej ruch, byli w stanie zmierzyć prędkość i ścieżkę różnych typów cząstek.
Technologia druku 3D otwiera drzwi do badania różnych kształtów, które pozwolą emulować mikropływaków biologicznych, by w przyszłości móc optymalizować ich płyn przy pomocy różnych płynów. W przyszłości pomoże to w diagnostyce terapeutycznej i oczywiście aplikacji leków.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube