foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
foto1
Kolejna recenzja - Xblitz S10 Duo
e-mail: office@stell.com
Phone: +43 666 777 666


Trust Primo Ultra-thin Powerbank

Power bank wielkości smartfona o pojemności pozwalającej naładować telefon kilka razy.

Więcej

Genesis Helium 100BT RGB

Kiedyś wystarczyło, by głośniki grały głośno, potem by dobrze brzmiały, a dziś mają jeszcze dobrze się prezentować.

Więcej

Acer ConceptD 3 Ezel

ConceptD 3 przyzwyczaił mnie już do białej obudowy i sporej wagi. Ale ten model ma coś, co szybko rzuca się w oczy

Więcej

Zestaw NATEC Hi, I’m Tetra!

Wielu użytkowników komputerów chce widzieć na swoim biurku akcesoria komponujące się ze sobą wyglądem i kolorem.

Więcej

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Podziel się ze mną swoimi uwagami na temat mojego bloga, co Ci się podoba, co Ci się nie podoba, jakie recenzje chciałbyś tu zobaczyć itp.

Kliknij mnie

 

Chwytak robota

Chwytaki robotów stają się coraz bardziej zaawansowane, co widać po tym, jak zbierają chipsy bez ich kruszenia. Aby zrealizować takie zadanie muszą mieć bardzo dokładne wyczucie dotyku oraz priopriocepsji, czyli świadomości miejsca w przestrzeni. Do tej pory takie zadanie było praktycznie niemożliwe, ale specjalistom z MIT udało się opracować rozwiązanie, które to umożliwia.

Nad poprawą „zmysłu dotyku” u robotów pracowały w MIT dwa zespoły specjalistów. Jeden opracował wcześniejsze badania z MIT i Uniwersytetu Harvarda, w których naukowcy opracowali miękki chwytak robota w kształcie stożka, który może podnosić przedmioty 100 razy cięższe. Nowy zespół ulepszył go dodając czujniki, które pozwalają mu zbierać przedmioty tak delikatne jak chipsy ziemniaczane i klasyfikować je, by chwytak mógł je rozpoznać w przyszłości.
Zespół dodał czujniki dotykowe wykonane z lateksowych „pęcherzy”, czyli małych baloników, podłączonych do przetworników ciśnienia. Algorytm wykorzystuje informacje zwrotne, aby chwytak wiedział, ile siły użyć. Do tej pory zespół przetestował czujniki chwytaka na różnych przedmiotach, od ciężkich butelek po puszki, jabłka, szczoteczkę do zębów i torbę ciastek.
Tymczasem druga grupa badaczy z MIT stworzyła miękki palec o nazwie „GelFlex”, który wykorzystuje wbudowane kamery i głębokie uczenie się, by stworzyć wyczucie dotykowe i propriocepcję. Element wygląda jak chwytak wyposażony w dwa palce. Każdy z nich wyposażono w kamerę umieszczoną w pobliżu koniuszka palca i drugą pośrodku palca. Kamery obserwują stan przedniej i bocznej powierzchni palca, a sieć neuronowa wykorzystuje informacje z kamer do przekazywania informacji zwrotnych. Dzięki temu chwytak może podnosić przedmioty o różnych kształtach.
Oba zespoły zaprezentują swoje rozwiązania na Międzynarodowej Konferencji Robotyki i Automatyki 2020. Pytanie tylko czy fizycznie czy online.

Znajdziesz mnie:

Subscribe on YouTube